Rána otřásla celou vesnicí. „Doma se nám rozdrnčelo úplně všechno. Takovou prdu jsem ještě neslyšel,“ sdělil redaktorovi Deníku jeden z obyvatel bydlící tři sta metrů od místa exploze. Lidí žijící přímo v ulici, kde k detonaci došlo si budou ten zážitek pamatovat do konce života.

„Tlaková vlna rozrazila všechna okna, naštěstí jsme je měli otevřené, takže se nerozbili. Někteří sousedi na tom byli mnohem hůře,“ říkala starší paní, která byla v době výbuchu doma.

Výbuch zdemoloval dům v Olšanech u Prostějova, 18.7. 2022
Tragický výbuch v Olšanech: Muž nalezený v troskách domu byl jeho obyvatelem

Exploze zničila od základů dům sedmapadesátiletého muže, který zůstal pochován pod troskami a až po osmi hodinách jeho bezvládné tělo našli záchranáři. „Pod troskami domu bylo nalezeno tělo muže bez známek života. Jeho totožnost ověřujeme,“ informovala v pondělí po devatenácté hodině večerní policejní mluvčí Petra Vaňharová.

V úterý ráno bylo na twiteru Policie ČR potvrzeno, že se jedná o sedmapadesátiletého R.B., majitele domu.

Výbuch zdemoloval dům v Olšanech u Prostějova, 18.7. 2022Výbuch zdemoloval dům v Olšanech u Prostějova, 18.7. 2022Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil

Alkohol a dluhy

Vyhodil dům i sebe pod tíhou exekuce? Mrtvý majitel, který žil v domě zděděném po rodičích nikde nepracoval a nadměrně holdoval alkoholu. „V obchodě si pravidelně kupoval několik půllitrů vodky, tak ob den. Klepaly se mu ruce, s nikým se moc nestýkal. Nechal se údajně i slyšet, že jeho dům nikdo nikdy nedostane,“ sdělil redaktorovi Deníku jeden z olšanských obyvatel s tím, že měl dluhy a dům měl být exekučně zabaven.

Tuto skutečnost potvrzuje i výpis z katastru nemovitostí, kde je u dotčené nemovitosti uveden Exekuční příkaz k prodeji nemovitosti s nařízením exekuce na jméno mrtvého majitele.

Exploze v Olšanech u Prostějova: hasiči usilovně pracují na zabezpečení poškozených domů a hledají v sutinách za pomoci speciální techniky. 18.7. 2022
Tragický výbuch v Olšanech: V sutinách našli mrtvého člověka, další jsou zranění

Policisté společně s experty stále příčiny výbuchu vyšetřují. Mají podezření na ohrožení z nedbalosti. „Na základě prvotního šetření na místě jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. Vzhledem k tomu, že událost je na samotném počátku, je možné, že dojde ke změně právní kvalifikace. Příčiny exploze jsou v šetření,“ uvedla v pondělí policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Olšanská hlavní dopravní tepna zůstala uzavřena i v úterý. „Na místě probíhají vyšetřovací a dokumentační práce, pokračujeme v prohledávání sutin a jejich odklízení. Na sousedním objektu musíme rozebrat velkou část poškozené střechy, aby neohrožovala okolí,“ komentovala úterní činnost na místě exploze mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová.