„Posádka záchranné služby tam ošetřila osoby, které se nadýchaly zplodin hoření,“ uvedla mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová a připomněla, že újma nebyla vážná, i když v nemocnici na interně skončili čtyři lidé.

Podle mluvčí krajských hasičů Terezy Fliegerové si s požárem poradili hasiči z Benešova vybavení dýchacími přístroji. Pomáhali jim i dobráci místní, z Pecerad a Čerčan.

První na místě, jak potvrdil i velitel zásahu, byl jeho kolega Jiří Kaprálek, bydlící nedaleko. Měl ten den volno, uklízel palivové dřevo. Po tropickém dnu se naložil do vany, ale relax přerušil telefonát známého. Z domova vyběhl vyzbrojen ručním hasicím přístrojem jen v trenýrkách.

„Pomáhali jsme s Arturem Novákem lidem ven před ubytovnu, ale nebylo jasné, jestli uvnitř ještě někdo nezůstal,“ popisoval první chvíle u ohně. Na jeden nádech pak vběhli společně do zakouřeného objektu, rychle zkontrolovali místnost a zahájili hašení. „Nikdo tam nebyl, ale lidé venku už začali kolabovat,“ uvedl Jiří Kaprálek.

Zanedlouho přijeli také jeho kolegové z Benešova. O jeho počinu hovořil i hasičský vyšetřovatel. „Ještě s jedním z civilistů tam byli první, zahájili zásah a vyvedli lidi ven,“ potvrdil vyšetřovatel s tím, že důvody vzniku ohne zatím nejsou jasné. Pravděpodobně to však byla nedbalosti některého z ubytovaných. Škoda je asi 50 tisíc korun.

Hasiči z Benešova jeli také do Teletína. Krátce před půlnocí je přivolali policisté. "Na vyhlídce Máj se nacházel muž se ženou, kteří se po zdravotní stránce necítili dobře, proto byla na místo vyslána také zdravotnická záchranná služba," uvedla mluvčí Policie ČR Benešov Veronika Čermáková.

Potvrdila také, že vzhledem k tomu, že tam muž také rozdělal oheň, přivolali policisté na pomoc hasiče. Policisté muže podezřívají z přestupku, protože rozdělal otevřený oheň v místech, kde je to zakázáno.

„Posádka vyjela k Teletínu ke slečně, která měla požít lysohlávky. Projevovala se zmateně a dezorientovaně,“ potvrdila mluvčí Petra Effenbergerová s tím, že záchranáři ji po zajištění transportovali na internu nemocnice.