Dalších třicet procent odpovídajících na otázku „Souhlasíte s tím, že žijeme v období velké klimatické změny a oteplování?“ říká, že člověk se na klimatické změně svým chováním podílí a necelá polovina (zhruba 44 procent) si myslí, že přímý vliv člověka na globální oteplování nelze dokázat. Dohromady tedy přes 85 procent čtenářů věří, že ke globálnímu oteplování opravdu dochází. A jen zhruba čtrnáct procent naopak tvrdí, že klimatická změna je nesmysl.

Seriál Když menšina omezuje většinuZdroj: DeníkV jakých situacích může akce menší skupiny lidí blokovat život ostatních? Budou ekologické a klimatické protesty úspěšné?

Deník se na to zaměřil v novém seriálu reportáží a článků nazvaném provokativně Když menšina omezuje většinu.

Tematické články:

Dotazník Deníku: Třicítku jako nejvyšší rychlost stačí udržet v obytných zónách

Klimatických aktivistů přibývá. Jejich akce budou agresivnější, odhadují experti

Bez řešení klimatické krize už protesty nenásilné nebudou, hrozí aktivistka

Proč tuto anketu Deník dělá? I do Česka už naplno dorazil fenomén různých stávek za klima a blokád přímo v ulicích měst. Dosud jsme přitom podobné protesty vídali hlavně v západní Evropě. V Německu některé soudy označily chování aktivistů za zločinné. Jenže svoboda shromažďování je základním lidským právem ukotveným v Listině základních práv a svobod.

Aktivisté z hnutí Poslední generace, kteří tradičně pořádají protestní akci 30 pro Prahu, se vydali v úterý 3. října na již druhý pochod za humanizaci magistrály a dodržení klimatického závazku.Aktivisté z hnutí Poslední generace, kteří tradičně pořádají protestní akci 30 pro Prahu, se vydali v úterý 3. října na již druhý pochod za humanizaci magistrály a dodržení klimatického závazkuZdroj: Deník/Radek Cihla

V tradiční anketě se proto na některé otázky spojené s protesty aktivistů ptáme i vás, čtenářů Deníku a Deník.cz. Tvoří jednu ze základních linií seriálu, který budete na našem webu i v našich novinách vídat po celý říjen.