Po téměř 21 dnů vypadal pracovní den reportéra Deníku Alexandra Vanžury na první pohled poměrně monotónně. Ráno vyrazil do Hřenska a přímo z místa popisoval aktuální dění k požáru v Národním parku České Švýcarsko.

„Při odjezdu z Děčína jsem vůbec netušil, v kolik se vrátím a co mě ten den čeká,“ povzdechl si Vanžura. Především v prvních dnech vše řešil operativně. „Vlastně žádný den nebyl stejný,“ dodal.

V neděli 24. července začal hořet les v okolí Hřenska a teprve o uplynulém víkendu se podařilo stovkám hasičů požár zkrotit. Celou dobu jejich boj mapoval právě šéfredaktor Děčínského deníku Alexandr Vanžura.

Hasiči z Hrobu u požáru na Mezné.
Mezná čelí plamenům. Kolik shořelo domů? To zatím nevíme, hlásí místostarosta

„Děkuji vám za vaše nasazení zpravodajce a glosátora,“ napsal Richard F. Vlasák pod jeden z mnoha příspěvků Vanžury k požáru v národním parku.

Během tří týdnů napsal několik desítek článků a plnil každý den online zpravodajství na webu Deníku. „Čtenáři oceňovali především rychlost, s jakou jsme zvládali dávat na internet aktuální dění,“ připomněl Vanžura, který plnil online nejen stručnými informacemi, ale i obsáhlejšími reportážemi s fotografiemi a videem.

Ve velký newsroom, kde se scházeli zástupci všech médií, se postupně proměnilo nábřeží ve Hřensku u čerpací stanice a samotná benzinka. „Strávili jsme tam tři týdny na bagetách. Mohli jsme si také nabít své notebooky, protože ty jely prakticky neustále,“ vyjmenoval výhody čerpací stanice, která byla klimatizovaná, a tak byla v dobách 35stupňových veder vhodným úkrytem.

Vypálená chalupa Pavla Hrdličky na Mezné
Oheň sežehl v Českém Švýcarsku 250 let starou chalupu. Majitel ji chce obnovit

Vanžura už viděl spousty vypálených lesů, ale nyní v Hřensku to svým rozsahem překračovalo všechny předchozí zkušenosti. Hořelo tam více než tisíc hektarů. A dalších 250 hektarů v Německu. Jednoznačně nejsilnější zážitkem byla videa, která natočili hasiči na Mezné, kde oheň zničil tři domy a další dva poškodil. Na záběrech je vidět, jak se proti hasičům žene ohnivá stěna, vzduchem létají neutuchající roje žhavých uhlíků. „Sami hasiči říkali, že tam šlo o život.“

Vanžura každý den psal na sociální sítě glosy a denní shrnutí požáru, což vzbudilo také velkou pozornost čtenářů. „Byl to svým způsobem takový jednoduchý deník. Chtěl jsem dávat lidem jednoduché a shrnující informace za ten konkrétní den,“ uzavřel reportér Deníku.