Magazín VíkendMagazín VíkendZdroj: DeníkEben o Ebenech. Zpěvák, muzikant, moderátor a herec Marek Eben (65) není žádný samožer. Své vlastní písničky si pouští nerad. Naposledy je slyší ve studiu při finálním mixu – a potom až z rádia. „Mezi spoustou jiných písní se najednou ozve ta vaše a vás zajímá, jak bude fungovat v kontextu celého vysílání. A tam žádné samožerství nehrozí, protože se ty věci nehrají.“ U nového alba bratří Ebenů Co my víme je ale určitá šance, že se přece jen hrát bude. Nebývale ostrý sound z dílny britských zvukařů a větší vážnost, než na jakou jsme u sourozenců Kryštofa, Marka a Davida zvyklí, dělají z desky jednu z hudebních událostí roku.

Jak Henry Ford změnil svět. Svět, ve kterém nyní žijeme, do velké míry vznikl přesně před 110 lety. Tehdy, konkrétně 7. října 1913, totiž americký průmyslník Henry Ford spustil první velkou montážní linku. A svět již neměl být nikdy stejný jako předtím. Nevěříte, že měla jedna průmyslová inovace, navíc ve vzdálených Spojených státech amerických, takový vliv? Tak čtěte dál. A pochopíte, proč například Charlie Chaplin právě průmyslovou výrobu využil ve svém kultovním díle Moderní doba ke kritice zmechanizování člověka.

Kde se vzal kolomazník. Víte, jak se anglicky řekne „kolomaz“? Napovíme, že jde rovněž o původní název muzikálu Pomáda. Tedy Grease. A tomu, kdo s kolomazí zacházel, se v Americe přezdívalo „greaser“. Slovo mělo hanlivý podtext, většinou šlo totiž o snědé Mexičany. Ve staré češtině se hojně užívaný prostředek nazýval kolomast a jeho výrobce byl kolomastník. Jak u nás, tak ve Spojených státech se kolomazníci vyskytovali v blízkosti dřevěných vozů, jejichž kovová ložiska bylo třeba pravidelně promazávat. A jak to s nimi bylo dál, se dozvíte v dalším pokračování seriálu Slovíčkaření a původu slov.

Šampionát se blíží. Mistrovství světa v ledním hokeji se v příštím roce uskuteční v České republice. Konkrétně v Praze a Ostravě. Ačkoli je ještě docela daleko, první informace jsou již známé. Především ceny vstupenek na jednotlivá utkání, které jdou nyní do prodeje.