Kněžství je stále vnímáno spíše jako mužská profese. K tomu stát se farářkou vedla dlouhá cesta. Studovala na gymnáziu. Neměla představu o životě ani budoucnosti. Chtěla být umělkyní, která bude obrábět kov nebo tvořit sochy.

„Celé to způsobila praxe, kterou jsme museli na teologické fakultě vykonat. Byla to povinnost, na kterou jsem se vůbec netěšila. Nedávalo mi smysl, proč bych měla zrovna já jít na nějaké praktické vyzkoušení z toho, jaké to je být farář, když farář být nechci. Ale nakonec mě okouzlilo to prostředí, ta atmosféra, a docela brzo potom jsem si uvědomila, že tohle by mohla být moje cesta. Začala jsem jako pastorační asistentka, pak jako jáhenka, no a nějakým přirozeným pokračováním bylo to, že jsem přijala kněžské svěcení,“ vzpomíná na své začátky v církvi farářka Martina Viktorie Kopecká.

Jak farářka Martina Viktorie Kopecká vzpomíná na StarDance?

Když se představila jako farářka, lidé nevěřili a kladli jí otázky. Někteří začali mít strach s ní mluvit normálně a snažili se být někým jiným. „Třeba na svatbách se stává, že lidé buď chtějí, abych seděla u jejich stolu a chtějí mi klást dotazy, anebo se naopak mé přítomnosti bojí a mají strach, že ptát se budu já. Zda-li znají bibli a jak to mají s křesťanstvím. Také se stává, že přede mnou lidé přestávají mluvit sprostě,“ usmívá se Martina Viktorie.

close Farářka Martina Viktorie Kopecká. info Zdroj: Deník zoom_in Farářka Martina Viktorie Kopecká

Rodiče ji viděli jako právničku nebo ekonomku. „Tak v tom jsem se jim „trošku pomstila“, že jsem si vybrala obor, který by oni určitě nepojmenovali jako dobrou cestu“, říká farářka.

Farářka Martina Viktorie Kopecká. | Video: Deník

V podcastu ještě uslyšíte, proč Martina Viktorie Kopecká lhala o svém vztahu se ženou, i to, jak na coming out reagovala církev. Co nás nejvíc tíží a proč chodíme ke zpovědi? Jak farářka tráví Vánoce i to, kdo by měl vyhrát taneční soutěž StarDance.

Nový díl si můžete poslechnout vždy od pátku na www.denik.cz. Vaše příběhy, dotazy nebo náměty můžete posílat na mail: bohumila.cihakova@denik.cz.