Přinášíme další podcastovou sérii s názvem Stop násilí. Na dětech. Na ženách a na mužích. Statistiky jsou totiž neúprosné a čísla drsná: ročně je v České republice spácháno dvanáct tisíc znásilnění. Každý druhý pachatel znásilnění je potrestán jen podmíněným trestem. Tři čtvrtiny pachatelů trestného činu týrání osoby žijící ve společném obydlí odchází od soudu pouze s podmíněným trestem.

Poslechněte si první díl s názvem Proč oběť mlčí? Nechápeme to. Dokonce tyto oběti podezíráme ze lži. Ptáme se, proč se ozvaly až po několika letech a přemýšlíme, kde je hranice mezi nevhodným chováním a překračováním zákona nebo proč ztrácíme důvěru v systému.

Na tyto otázky odpovídala advokátka Lucie Hrdá, která se specializuje na trestní a rodinné právo a bojuje za oběti domácího a sexuálního násilí. Před dvěma lety spoluzaložila neziskovou organizaci Bez trestu, jež se snaží poukázat na nízké nebo zcela absentující tresty, ale také na zažité předsudky ve společnosti a u soudu.

close Advokátka Lucie Hrubá info Zdroj: Deník/Bohumila Čiháková zoom_in Advokátka Lucie Hrdá Lucie Hrdá je členem Unie obhájců ČR a národním tutorem vzdělávacího programu Rady Evropy pro právní profesionály HELP. V roce 2020 se stala laureátkou Ceny Františky Plamínkové. V roce 2021 se stala laureátkou ceny Flamma pro inspirativní právničky.  V roce 2021 se také dostala na třetí místo v žebříčku nejvýznamnějších advokátek ČR podle časopisu Právní rádce. Je také spoluzakladatelkou organizace Bez trestu usilující o to, aby se veřejnost dozvěděla o tom, jak se (ne)trestá v České republice sexualizované a domácí násilí, chce zlepšit vzdělávání soudců ve věcech viktimologie a psychologie, a také se zasazuje o vznik funkční databáze všech trestních rozsudků www.beztrestu.cz.

Nový díl si můžete poslechnout vždy od pátku na www.denik.cz. Vaše příběhy, dotazy nebo náměty můžete posílat na mail: bohumila.cihakova@denik.cz.