Předplatit Deník

PODCAST: Postavy ve snu? Jde o ztělesnění vašich komplexů, říká terapeut Karas

Mají sny hlubší význam? | Audio: Deník/Bohumila Čiháková

Sny jsou královskou cestou do klientova nevědomí, to jsou tvrzení švýcarského psychiatra Carla Gustava Junga. Starověcí Egypťané zase věřili, že sny přinášejí poselství zlých i hodných duchů. Ale porozumět tomu, co sny opravdu znamenají, není jednoduché. Vítám vás u dalšího dílu podcastu ze série Zdravý spánek. Tento díl nese název Klíč do nevědomí.

Mysl prý ve spaní reaguje na to, co potlačujeme, co si nechceme pustit k tělu. Mohou nás tedy sny na něco upozornit, proč někdo sní a někdo ne, které sny jsou důležité a jak se vypořádat během spánku s noční můrou?

Nejen na tyto otázky odpovídal terapeut Lukáš Karas, který se dlouhodobě zajímá o mytologii, hlubinnou psychologii a mimořádné stavy vědomí.

Terapeut Lukáš KarasTerapeut Lukáš KarasZdroj: Deník/Bohumila ČihákováLukáš Karas

Lukáš Karas se dlouhodobě zajímá o mytologii, hlubinnou psychologii, umění a pohádky. Ve svých přednáškách využívá poznatky z těchto různorodých oblastí, aby se pokusil předložit mapu vnitřní skutečnosti. Toto poznání zúročuje při práci se sny. Ve své terapeutické praxi kombinuje poznatky z mnoha oblastí současné psychologie. Jeho doménou však zůstává hlubinná psychologie. Jejím prostřednictvím pak klientovi pomáhá vyhledat individuační tendence a rozpoznat momentální růstový potenciál.

Nový díl si můžete poslechnout vždy od pátku na www.denik.cz. Vaše příběhy, dotazy nebo náměty můžete posílat na mail: bohumila.cihakova@denik.cz.

Hlavní zprávy

Zprávy odjinud