Vědci po desetiletích výzkumu zjistili, proč na Antarktidě v oblasti podmořského pohoří Maud Rise nacházejícího se ve Weddellově moři nepravidelně vzniká ohromná díra v ledu neboli polynie. Původ záhadného úkazu se pokoušeli najít od roku 1974, kdy jej poprvé spatřili. Nyní se s využitím satelitních snímků, plovoucích autonomních přístrojů a počítačového modelování dozvěděli, že viníkem je takzvaná Ekmanova spirála.

Experti ve studii zveřejněné v odborném časopise Science Advances vysvětlili, že výjimečně silnější podmořské proudy šíří teplejší slanou vodu k povrchu, zatímco nad hladinou panuje atmosférický teplý a vlhký vzduch, tedy vzdušný pás s obsahem vodní páry pocházející z tropů. Tím dochází ke spirálovému efektu, při kterém vzduch táhne slanou vodu kolem ponořené hory k hladině.

Víte, že sopka na Antarktidě chrlí zlato v hodnotě desítek tisíc korun:

Táním sice studená voda ochlazuje moře, ale nahromaděná sůl se nadále vznáší nad Maud Rise, a tím snižuje mrznutí povrchové vody. Proto vzniká přetrvávající otvor v zamrzlé plošině.

„Ekmanův transport byl chybějícím dílem skládačky,“ prohlásil oceánograf Alberto Naveira Garabato ze Southamptonské univerzity ve Velké Británii. Dodal, že se tím vysvětluje neustálý obsah soli zabraňující zamrzání vody. Vědci totiž dřív netušili, odkud se sůl bere, jelikož ledová voda měla proces negovat.

Ohromná díra na Antarktidě se sama objevuje i zaceluje:

| Video: Youtube

Podle NASA měla Weddellova polynie při svém objevení rozlohu větší než Kalifornie. Některé roky však zmizela a objevovala se sporadicky. Obřích rozměrů dosáhla opět v letech 2016 a 2017, kdy podle snímků agentury dosahovala velikosti zhruba 80 tisíc kilometrů čtverečních, tedy přibližně rozlohy Rakouska.

Dopad na svět

Podle výzkumníků je nové zjištění důležité pro pochopení antarktického ledu a jeho širšího vlivu na světové oceány. Server Live Science s odkazem na klimatology napsal, že globální změny již nyní způsobují silnější větry na nejjižnějším kontinentu, což v budoucnu může vést k vzniku dalších polynií.

„Otisk polynií může zůstat i několik let po jejich vzniku. Následně mohou měnit způsob, jakým se voda pohybuje a jak proudy přenášejí teplo směrem ke kontinentu,“ sdělila spoluautorka studie a klimatoložka Sarah Gilleová z Kalifornské univerzity v San Diegu.

Animace proudění vzduchu nad Weddellovou polynií:

Server Science Alert připomněl, že díry v antarktickém mořském ledu jsou často k vidění v blízkosti pobřeží a mořští savci, jako jsou tuleni a velryby, je využívají k nadechnutí. Ohromné polynie jako u Maud Rise jsou však spíš neobvyklým jevem.

Záhadná Antarktida

Mnoho lidí považuje Antarktidu za pouhý zamrzlý kontinent. Ve skutečnosti ale nabízí mnoho úkazů, které vědci postupně objevují. Například britští výzkumníci zjišťovali, co je v nitru ledovce. Během svého bádání nalezli stopy varující před možnou katastrofou.

Vědci mají nápad, jak zachránit Ledovec soudného dne před kolapsem:

Satelitní snímky také odhalily, že se dal do pohybu obří ledovec, který může způsobit ohromné globální dopady. Vědci na nejjižnějším kontinentu také nalezli krvavé vodopády, které nezamrzají.