Pět let trvající vykopávky na římském pahorku Palatin nacházejícím se mezi Koloseem, náměstím Forum Romanum a antickým sportovištěm Circus Maximus, přinesly své ovoce. Archeologové našli umělecké dílo, které tvořilo část aristokratického sídla.

Mozaiku se složitým designem objevili poté, co narazili na velkolepou hodovní síň z prvního nebo druhého století před naším letopočtem. List The Independent informuje, že dílo měří téměř pět metrů, a skládá se z barevných mušlí, perletí, korálů, lastur, drahého skla a mramoru.

Portál CNN doplňuje, že mozaiku rámují krystaly, horniny podobné vápencům a exotické staroegyptské modré dlaždice. Ty mohou pocházet ze starověkého egyptského města Alexandrie.

Vyhraná bitva a mořské příšery

Umělecké dílo navíc vypráví zajímavý příběh. Tvůrci zobrazili mytologickou podmořskou scénu s trojzubci, trubkami, vinnou révou a lotosovými listy. Na mozaice lze najít vyobrazení námořních i pozemních bitev, které bohatý aristokrat, jenž mozaiku vlastnil, vyhrál.

Objevují se na ní dokonce i mýtické mořské příšery polykající nepřátelské flotily. Mozaika také ukazuje pobřežní opevněné město s vyhlídkovými věžemi a lodžiemi nacházející se na vrcholu útesu.

Odborníci našli vzácnou mozaiku:

Zdroj: Youtube

Bohatá výzdoba podle vedoucí The Colosseum Archaeological Park Alfonsiny Russové ukazuje na bohatství a vysoké postavení majitele sídla. Pahorek Palatin v době starověku podle expertky obývaly hlavně mocné šlechtické rody. Nalezená venkovní hodovní síň podle ní sloužila na pohoštění hostů v letních měsících.

Neuvěřitelně zachovalá

Mozaika ale archeology ohromila i z jiného důvodu. „Podobná umělecká díla se většinou nacházejí na podlaze, tato mozaika se ale táhne přes celou stěnu a je navíc neuvěřitelně zachovalá. Objev celé nástěnné mozaiky je mimořádný, mimo jiné proto, že jsou tyto kousky jemnější, než ty, které se používají na podlahu, jež bývají navrženy tak, aby vydržely chůzi a aby odolávaly tlaku,“ okomentoval nález odborník působící na římské Università degli Studi di Roma Tre Marco Rossi.

Při výkopech středověké latríny našli v sousedním Německu dávnou ďáblovu kletbu:

Středověk je zahalen dodnes tajemstvím. Vědci při výkopech středověké latríny v německém Rostocku nyní učinili velmi vzácný objev, když nalezli kletbu vyzývající ďábla. Na destičku se můžete podívat v galerii.
V Německu objevili starověkou ďáblovu kletbu. Někdo chtěl uhranout milence

Archeologové se nyní snaží zjistit, jestli použité korály pocházejí ze Středozemního či Rudého moře. Také by se chtěli zaměřit na identifikaci majitele, kterým by měl být římský senátor.

Podle Russové musel být velmi bohatý, protože si mohl dovolit dovážet vzácné prvky z celé říše, aby si vyzdobil svoje sídlo. „Je to opravdu neuvěřitelná ukázka římského luxusu,“ řekla odbornice.

Vzácné mozaiky se zvířaty a válečníky

Jedna z nejznámějších mozaik na světě je výjimečně dobře zachovalá starověká římská podlahová mozaika stará 1700 let. Podle odborníků sloužila jako podlaha v předsíni domu v městě Lod nacházejícího se u Tel Avivu. Tvoří ji malé kamínky, přičemž některé jsou zlaté a skleněné dlaždice. Zobrazuje zvířata afrického a indického původu a lodě. Díky tomu lze předpokládat, že ji vytvořil řemeslník ze severní Afriky.

Archeologové našli pod Římem neuvěřitelně zachovalou mozaikuArcheologové našli pod Římem neuvěřitelně zachovalou mozaikuZdroj: Profimedia

Za vůbec nejvzácnější mozaiku na světě je pak považováno umělecké dílo vytvořené před 1600 lety, které našli archeologové v Sýrii. Jsou na ní scény z trojské války, jež se odehrála mezi Řeky a obyvateli Tróje.

Zdobí ji barevné obrázky válečníků ohánějících se meči a štíty a amazonek, které se přidaly na stranu Trójanů. Mozaika je neuvěřitelně zachovalá a obsahuje velké množství detailů.