Stejně jako dnešní žraloci a pilouni, měl i pradávný rybovitý obratlovec Ischyrhiza mira kolem rypce zubaté hroty, které mu pomáhaly odhánět predátory a získávat potravu. Předpokládá se, že tyto hrotovité výstupky, nazývané rostrální dentikuly, představují modifikovanou verzi šupin, jež pokrývaly zbytek jeho těla.

Ve snaze prozkoumat vztah mezi rostrálními dentikuly a šupinami analyzoval tým tvrdou vnější vrstvu hrotů rypce – ale to, co našel, se výrazně lišilo od jeho očekávání.
Sklovina připomínala sklovinu žraločí
„Překvapivě byla sklovina rostrální dentikuly obratlovce Ischyrhiza mira všechno, jen ne jednoduchá. Vlastně byla podstatně složitější než sklovina tělesných šupin,“ uvedl podle Science Alert paleontolog obratlovců Todd Cook z Pennsylvánské státní univerzity.
"Ve skutečnosti se celková organizace skloviny tohoto pravěkého pilouna podobala organizaci moderní skloviny žraločích zubů," dodal. Konkrétně šlo zejména o to, že jak sklovinu na fosilii, tak sklovinu moderních žraločích zubů tvoří svazky mikrokrystalů fluorapatitu, uspořádané poblíž zubního povrchu do úhledných linií a hlouběji v zubu náhodněji.

Těmito vrstvami procházejí mikrokrystaly umístěné kolmo k povrchu zubu. Tyto různé orientace dodávají žraločím zubům jejich pevnost a odolnost vůči tlaku. A jak to vypadá, zuby pilounovité paryby Ischyrhiza mira na tom byly úplně stejně.
„Je pravděpodobné, že také svazkovité uspořádání mikrokrystalů skloviny rostrálních dentikulů Ischyrhiza mira sloužilo jako způsob, jak odolat mechanickým silám,“ říká Cook.
Skutečnost, že zubaté výčnělky v rypci mohly mít svůj původ v šupinách, dobře ilustruje možná podoba další vyhynulé paryby Onchopristis numida
Potvrzuje to hypotézu o vnějším původu zubů
I když není vyloučeno, že šupiny a zuby vyvinuly své svázané mikrostruktury odděleně, logičtější se zdá být hypotéza, že jedna mikrostruktura následovala po druhé – jinými slovy, že to potvrzuje hypotézu „zvnějšku dovnitř“ o vzniku zubů ze šupin.

Toto zjištění by mohlo mít významný na budoucí studie v této oblasti. „Poskytuje přímý důkaz podporující hypotézu zvnějšku dovnitř, protože ukazuje, že šupiny mají schopnost vyvinout mimo ústa složitý smalt podobný zubu,“ říká Cook. Výzkum jeho týmu byl publikován v Journal of Anatomy.
„A protože nacházíme stále více podobností mezi vnějškem mořských tvorů a skřípěním i v našich ústech, zdá se pravděpodobnější, že také naše zuby jsou ve skutečnosti vysoce vyvinuté rybí šupiny,“ uzavírá Science Alert.