Scény hodné akčních filmů, nepříjemně blízko vlastní kůži, zažila čtveřice expertů při expedici v peruánském národním parku Otishi. Do jedné z nejméně prozkoumaných a extrémně nepřístupných končin se vydali za vědeckým poznáním. Expedici museli ukončit předčasně, přesto si připsali několik hodnotných objevů, informovala americká televize CNN.

Americká zpěvačka Taylor Swiftová na snímku z 16. prosince 2019
Vědci objevili nové druhy mnohonožek. Jednu pojmenovali po zpěvačce Taylor Swift

Do země dechberoucích vodopádů a hustých pralesů se podle televize vydává jen velmi málo badatelů, právě kvůli složitému terénu. Tým pod vedením Edgara Lehra z Wesleyanské univerzity ve státě Illinois při své výpravě zmapoval a pojmenoval dosud neznámý vodopád a našel a určil nejméně dva druhy plazů dosud neznámé vědě - hada a ještěrku.

Vědci ale posléze zjistili, že je sleduje zřejmě jeden z drogových kartelů, který v oblasti operuje, a za dramatických okolností je evakuovala vojenská helikoptéra.  

Badatelé jsou přesto hrdí na výsledky, kterých dosáhli. Genetickým testováním ověřili, že čtyřicet centimetrů dlouhý štíhlý had, kterého našli, jak se sluní v mokřadu v horském sedlu, je skutečně dosud vědě neznámý druh.

Fosilie korálu ve vápenci, ilustrační foto.
Pocta pro přírodovědce Attenborougha. Pojmenovali po něm nejstaršího predátora

„Vůbec jsme nepředpokládali, že najdeme nějakého hada v bažinách ve výšce přes tři tisíce metrů nad mořem,“ řekl Lehr pro web PopSci s tím, že objev nových druhů hadů je docela ojedinělý. Nejblíže příbuzný had byl naposledy pojmenován v roce 1986. Nově objevenému plazu dali vědecké jméno Tachymenoides harrisonfordi a popsali ho v odborném článku vydaném v německém časopise Salamander.

Zdroj: Youtube

Sám jednaosmdesátiletý herec a filmový představitel Indiana Jonese dokázal pro hada najít vlídné slovo. „Má oči, že by v nich jeden mohl utonout a většinu času se sluní u jezírka špinavé vody. Počátkem šedesátých let bychom byli nejspíš nejlepší kamarádi,“ žertoval Harrison Ford v prohlášení pro ekologickou organizaci Conservation International, jejímž je místopředsedou.

Fordův apel 

Přidal ale i apel. „Tenhle objev vede člověka k pokoře. Připomíná nám, že stále ještě zbývá velmi mnoho, co ještě o divoké přírodě kolem nás nevíme. Všechny osudy na této planetě jsou navzájem propletené a právě nyní se jeden milion druhů potácí na hraně vyhynutí. Je naší existenční povinností napravit naše porušené vztahy s přírodou a chránit místa, která přejí životu, “ uvedl Ford.

Druhy pojmenované po umělcích:

Skupina ABBA - australský křižák
Jackie Chan - vosa, ještěrka
Angelina Jolie - pavouk
Bono - pavouk
Lady Gaga - vosa, kapradina
Stephen Colbert - pavouk, brouk potápka, pošvatka
Douglas Adams - šváb, ještěrka
Mel Gibson - noční motýl
Kurt Cobain - noční motýl
J. K. Rowlingová - mořský plž
David Attenborough - fosilie predátora
Taylor Swiftová - mnohonožka
Leonardo diCaprio - tropický strom