Deník Miami Herald uvedl, že podle místních obyvatel se staleté balvany, známé jako „hladové kameny“, znovu objevily minulý týden, když řeky v Evropě vyschly kvůli suchu.

Uvidíš-li mě, plač

„Jeden takový kámen je na břehu řeky Labe, která začíná v České republice a protéká Německem. Balvan pochází z roku 1616 a je na něm vyleptáno varování v němčině: ‚Wenn du mich seehst, dann weine‘ – ‚Pokud mě uvidíš, tak plač‘,“ píše také Business Insider.  

Ve studii z roku 2013 tým českých vědců napsal, že v těchto balvanech jsou „vytesána léta strádání a iniciály autorů ztracených v historii“, a dodal, že nápisy v podstatě „varují před následky sucha“, uvádí dále Business Insider s odkazem na studii Sucho v českých zemích, 1090 až 2012.

Vyschlé koryto řeky Pád.
Extrémní sucho v Itálii odhalilo v řece další překvapení. A velmi nebezpečné

Podle této studie nápisy na kamenech vyjadřovaly zažitou lidskou zkušenost, že sucho přináší špatnou úrodu, nedostatek potravin, vysoké ceny a hlad chudiny. „Před rokem 1900 jsou na kamenech připomínána tato sucha: 1417, 1616, 1707, 1746, 1790, 1800, 1811, 1830, 1842, 1868, 1893 a 1899. Tyto ‚hydrologické orientační body‘ se naposledy objevily během sucha v roce 2018,“ uvedla s odkazem na českou studii i americká stanice National Public Radio.

Uvidíš-li mě, tak plač, říkají většinou nápisy na kamenechUvidíš-li mě, tak plač, říkají většinou nápisy na kamenechZdroj: Wikimedia Commons, Barocco, volné dílo

Letos to bude nejhorší za 500 let, říká vědec

Současné sucho, které Evropa zažívá, by však podle Andrey Toretiho, vedoucího vědce Společného výzkumného centra Evropské komise, mohlo být nejhorší za posledních 500 let.

Na tiskové konferenci, která se konala letos 9. srpna, Toreti prohlásil, že suchu v roce 2018 se nepodobala žádná jiná událost za posledních 500 let. „Ale tento rok, myslím, to bude ještě horší,“ uvedl podle Euronews Toreti. Dodal, že riziko velmi vysokého sucha bude pokračovat ještě v příštích třech měsících.

Zdroj: Youtube

Rostoucí množství výzkumů spojuje častější a intenzivnější sucha s klimatickými změnami. Rostoucí globální teploty způsobují změny srážek a zvyšují odpařování. 

Podle Evropské observatoře sucha se 47 procent Evropy nachází v podmínkách varování před suchem, což znamená nedostatek vláhy v půdě; dalších 17 procent je v pohotovosti, což znamená, že vegetace je ve stresu.

Nevynořují se jenom kameny

Kameny nejsou jediným skrytým reliktem, který se v evropských řekách vynořil kvůli suchu. Jak už Deník informoval, klesající vodní hladina odkryla také spoustu archeologických pokladů v největší italské řece Pád.

Britská osmá pěchotní armáda překračuje v dubnu 1945 řeku Pád. Řeka na svém dně dodnes ukrývá pozůstatky dávného válčení, což ukázal současný nález lodního vraku, který se v důsledku obrovského sucha znovu vynořil nad hladinu
Itálii sužuje hrůzné sucho. Největší řeka vyschla tak, až odhalila vrak z války

V červnu se tak ze dna této řeky vynořil potopený vrak člunu z dob druhé světové války. A koncem července vydal Pád i mnohasetkilovou bombu, která dopadla do řeky rovněž za druhé světové války. Tu objevili rybáři až nyní, poté, co se kvůli úbytku vody ocitla na suchu.

Bomba byla specialisty bezpečně přepravena do nedalekého lomu, kde byla odborně odpálena a nikdo nebyl zraněn, nebezpečí sucha se však tak jednoduše vyřešit nedá. Podle médií čelí Itálie nejhoršímu suchu za posledních 70 let.