Na vzácný nález narazili v období mezi červencem 2021 a březnem 2022 tři badatelé na poli na velšském ostrově Anglesey. Objevených patnáct zlatých mincí prohlásil vrchní koroner pro severní Wales minulý týden za poklad.

Mince jsou známé pod názvem statéry, což byla starověká váhová jednotka a mince ražené například ze zlata a užívané lidmi v Řecku a po celém Středomoří. Národní muzeum Walesu podle CNN uvedlo, že byly ražené mezi lety 60 a 20 před naším letopočtem ve třech různých mincovnách kmene Corieltauvů na území dnešního Lincolnshire. 

Velká radost

Pro hledače pokladů byl objev významným milníkem. „Nález zlatého statéru byl vždy na prvním místě mého seznamu přání. Už jen tato jedna mince by mi udělala radost, ale při dalším signálu jsem našel další,“ vypověděl Lloyd Roberts, jenž našel hned první kus. Hledání kovů pomocí detektoru se věnuje už čtrnáct let.

Nálezce pokladu u Vysoké u Jevíčka dostane od kraje odměnu
U Jevíčka našel největší český poklad. Muž dostane odměnu přes půl milionu

Další mince se podařilo najít jeho příteli Peteru Cocktonovi. „Prostě jsme si sedli na místě, dali si kávu a představovali si, jaké bylo naše okolí a životy lidí před dvěma tisíci lety,“ uvedl Roberts podle portálu BBC.

Třetím nálezcem byl Tim Watson, který s hledáním pokladů začal až během koronavirové pandemie. „Spěchal jsem domů, abych zlatou minci ukázal své ženě. Oba jsme zůstali v úžasu. Byla dokonale zachovalá,“ uvedl. V následujících dnech našel ještě zbývajících devět zlatých peněz.

Deset největších objevů pokladů v historii:

Zdroj: Youtube

Bohaté zdobení

Díky tomu, že je kvalita mincí stále velmi dobrá, je i nyní vidět jejich bohaté zdobení. Design byl podle portálu Live Science odvozen od makedonských zlatek Filipa II., který vládl starověkému království Makedonie v letech 359 až 336 před naším letopočtem. Na jedné straně je možné spatřit bustu řeckého boha Apollóna na druhé je kůň se symboly.

Stříbrné ztrátové mince z 15. až 17. století.
Poklad pod Přerovem: Archeologové objevili 500 let staré mince i královský haléř

Statéry lidé nepoužívali na běžné transakce, ale spíše jako dary mezi elitami. Byly symbolem spojenectví anebo projevem loajality. Dalším možným využitím je podle Národního muzea oběť bohům za splněný slib. Potvrzuje to i fakt, že oblast byla v době, kdy se zlaté mince používaly, důležitým náboženským centrem.

Vzácný poklad

Podle archeologa Seana Derbyho z Historic Environment Record z Gwynedd Archaeological Trust je poklad fantastickým příkladem bohaté archeologické krajiny, která existuje v severozápadním Walesu. „Nález leží v oblasti známé prehistorické a raně římské aktivity. Pomáhá rozšířit naše znalosti o tomto regionu,“ konstatoval. Nalezení mincí z tohoto období je podle něj neuvěřitelně vzácné, jelikož kmeny z doby železné normálně nepoužívaly cizí měnu.

Britské ostrovy jsou obecně velmi bohaté na zlaté poklady. Nejslavnější našli badatele s detektory kovů v roce 2009. Obsahoval i čtyři kilogramy zlata a pocházel ze sedmého století našeho letopočtu.