Trosky kostela z 6. století archeologové odhalili tento týden v beduínském městě Rahat v Negevské poušti. „Ty nákresy jsou pozdravy od křesťanských poutníků, kteří připluli do přístavu v Gaze,“ uvedli zástupci izraelského úřadu pro starověké památky (IAA).

Rytiny se nacházejí na zbytcích zdí a podle izraelských archeologů vyobrazují různé typy lodí. „Loď je samozřejmě křesťanským symbolem, ale v tomto případě se zřejmě jedná o věrné grafické zobrazení lodí, na kterých poutníci přicestovali,“ upozornili archeologové.

Pompeje. Ilustrační snímek
V Pompejích objevili ohromující umělecké fresky. Znázorňují trojskou válku

Místo nálezů se nachází poblíž staré římské cesty z přístavu v Gaze do města Beerševa. „Poutníci následovali římské trasy, které je dovedly do svatých křesťanských míst, jako je Jeruzalém, Betlém nebo Sinaj,“ soudí odborníci. Objev podle ředitele IAA Eliho Eskusida „otevírá okno do světa křesťanských poutníků, kteří před 1500 lety přicestovali do Svaté země“.

Vládní program

Série vykopávek je součástí vládního programu, který má za cíl rozšířit beduínské město Rahat o novou čtvrť. Úlomky zdí s nákresy lodí si bude moci veřejnost poprvé prohlédnout 4. června na výstavě v městském kulturním sále.