Vědecký tým z univerzity v anglickém Bathu analyzoval v Maroku nalezenou zkamenělinu lebky a dalších kosterních pozůstatků pravěkého plaza, který byl postrachem oceánů před 66 miliony let. Žil tedy v období, kdy na souši vládl Tyrannosaurus rex.

Experti ve studii zveřejněné v odborném časopisu Cretaceous Research uvedli, že osmimetrový predátor měl démonickou hlavu a zuby ostré jako nože. I proto jej pojmenovali Khinjaria, což arabsky znamená dýka, s přízviskem acuta, latinským výrazem pro ostrý. „Doslova se jmenuje Ostrá dýka,“ sdělil pro BBC vedoucí výzkumu Nick Longrich.

Vědci nalezli zachovalou fosilii vodního plaza, vypadal jako drak:

Ilustrace dinocephalosaura
Vypadá jako drak. Nález vzácné fosilie pravěkého plaza šokoval paleontology

Dále uvedl, že právě díky zubům a silné čelisti měl velmi pevné skousnutí. Tvar lebky mu pak umožňoval útočit na velkou kořist. Odborníci se domnívají, že i proto patřil mezi vrcholové zabijáky brázdící Atlantický oceán u afrického pobřeží.

Rozmanitost predátorů

Pro vědce je tvor fascinující i z jiného důvodu. Ačkoliv patří k rodu vyhynulých mosasaurů – vzdálených příbuzných dnešních varanů komodských a anakond – ve svém druhu byl jedinečný, čímž zvýšil pestrost pravěkých živočichů i predátorů obecně. „Jednalo se o jednu z nejrozmanitějších mořských faun, jakou jsme kdy v historii viděli,“ napsal ve studii Longrich.

„Několik druhů dorůstalo velikosti velkého bílého žraloka a patřilo mezi vrcholové predátory. Měly však různé zuby, což naznačuje, že lovily odlišnými způsoby,“ uvedl Longrich pro deník The Independent.

Vysvětlil, že v závislosti na čelistech a zubech mosasauři kořist propíchli, rozřízli, roztrhali nebo rozdrtili.

Česká stopa

Vědci objevili fosilii mosasaura i v Česku. Fragment ozubené čelisti nalezli v roce 1960 v Dolním Újezdu u Litomyšle. Zřejmě patřila menšímu druhu tethysaurinního mosasaurida.

Fragment čelisti mosasaura nalezený v Česku.Fragment čelisti mosasaura nalezený v ČeskuZdroj: Wikimedia Commons / Meridas / CC BY-SA 4.0

Gigantické plazy ale nakonec potkal stejný osud jako dinosaury. Po nárazu obřího asteroidu do Země na konci období pozdní křídy vyhynuli. Jejich vymření ale podle expertů otevřelo moře dalším živočichům, jako jsou žraloci, velryby i třeba tuleni. „Znamenalo to však, že v mořských potravních řetězcích ubylo vrcholových predátorů. Dnes už takovou pestrost druhů nevidíme,“ sdělili v nedávné studii.

Podle odborníků po vyhynutí obřích plazů a ještěrů nastala zásadní změna ekosystému. „Nyní existují druhy predátorů, které loví především menší kořisti, a pouze pár živočichů se specializuje na větší potravu. V křídě naopak bylo mnoho plazů požírajících větší tvory,“ uvedl ve studii Longrich. Vědci zatím netuší, proč se jídelníček predátorů tak dramaticky změnil.

Objevy úžasných prehistorických tvorů

Paleontologové v posledních letech mají žně, jelikož se jim podařilo najít několik dalších nových vyhynulých plazů a ještěrů, případně zjistili i dosud skryté informace o už známých druzích.

Proč dinosauři vyhynuli?

Vymírání dinosaurů. Ilustrační snímek
Co způsobilo vyhynutí dinosaurů? Zabijákem byl prach v ovzduší, tvrdí studie

Mezinárodní tým vědců nedávno zjistil, jak doopravdy vypadal pravěký megalodon, který byl rovněž postrachem moří. Paleontologové loni nalezli kostru bratrance T-rexe s plným žaludkem. Rovněž objevili i podivného tvora, který by mohl propojovat dinosaury a ptáky. Fosilie nalezená v Číně odhalila, že i dinosauři mohli být potravou odvážných savců. Odborníkům se taky podařilo najít zcela nový druh obrněného dinosaura.

Mosasauři

Kostra mosasaura.Kostra mosasauraZdroj: Wikimedia Commons / Wilson44691 / volné dílo

  • Velcí až obří druhohorní mořští plazi ještěrovitého vzhledu. Žili v období svrchní křídy asi před 101 až 66 miliony let.
  • První fosilie objevili už kolem roku 1764 v podpovrchových lomech v okolí nizozemského Maastrichtu. Proto se jim přezdívá ještěři od řeky Mázy (ačkoliv se jedná o plazy).
  • Podle novějších objevů mohli být teplokrevní, dýchali vzduch a měli vidlicovitě rozeklaný jazyk.