Rozmanité podmořské oblasti překypující životem mají o 64 tisíc kilometrů čtverečních víc, než odhadovali vědci v minulosti. Nově objevená oblast korálových ostrovů má tak rozlohu jako celé Irsko.

Odborníci v nové studii publikované v časopise Cell Reports Sustainability spojili satelitní data s vysokým rozlišením, ve kterých jsou vidět korálové útesy až do hloubky třiceti metrů, přímé pozorování a záznamy od 400 jednotlivců a organizací ze zemí, jako jsou Maledivy, Kuba a Austrálie. Kromě toho do výzkumu zahrnuli techniku strojového učení, jež zanalyzovala data obsahující přes sto bilionů pixelů ze satelitů Sentinel-2 z programu Copernicus a Planet Dove CubeSat.

Odborníci vyvinuli komplexní mapu korálových útesů. Na snímku oblast u západní Austrálie.Odborníci vyvinuli komplexní mapu korálových útesů. Na snímku oblast u západní AustrálieZdroj: se svolením The University of Queensland

První komplexní mapa s terminologií

Výsledkem výzkumu je první komplexní mapa korálových útesů na světě s konzistentní terminologií. Spolupracovalo na ní přes 500 výzkumníků a dali ji dohromady skrze interaktivní mapovací nástroj Allen Coral Atlas. Stejně jako přes Google Earth Engine jsou data z projektu veřejně přístupná.

„Je to víc než jen mapa. Je to nástroj pro pozitivní změnu útesů a pobřežního a mořského prostředí,“ konstatoval podle portálu Science Daily jeden z autorů projektu Mitchell Lyons.

Podívejte se na deset nejkrásnějších korálových útesů na světě:

Zdroj: Youtube

Celková rozloha korálových útesů (nacházejících se v hloubce do dvaceti metrů) je po nových poznatcích větší téměř o čtvrtinu. Nyní se rozprostírají v oblasti měřící 345 tisíc kilometrů čtverečních, tedy o trochu méně než celé Německo a nebo více než Finsko či Vietnam. Pod tímto číslem se skrývají jak laguny s písečným dnem a malým množstvím korálů, tak živé korálové stěny.

„Důležité je, že díky moderní satelitní technologii můžeme také zjistit, z čeho jsou tato stanoviště tvořena,“ uvedl Lyons. Z celé rozlohy označuje 80 tisíc kilometrů čtverečních oblast korálů s tvrdým dnem, na kterém obvykle rostou korály, na rozdíl od měkkého dna, jako je písek, suť nebo mořská tráva. Potápěči prvně zmíněná místa navštěvují nejraději.

Věděli jste, že korálové formace slouží delfínům jako podmořská „klinika“?

Delfín. Ilustrační snímek
Podmořská klinika. Delfíni si otíráním o korály léčí kožní infekce, tvrdí vědci

Mapy mají celkem tři úrovně detailů. První je nejobecnější, kdy lze pozorovat celý ekosystém korálového útesu. Z vesmíru je možné vidět světlé oblasti lemované tmavšími hlubokými vodami. Další úroveň ukazuje, jak vypadají oblasti uvnitř útesu, tedy kde se nacházejí písečné laguny, hřebeny útesů nebo svažité oblasti a hluboké vody. Třetí úroveň ukazuje prostor do ještě větších podrobností.

Satelitní snímek z Allen Coral Atlas ukazující korálové útesy u Fidži.Satelitní snímek z Allen Coral Atlas ukazující korálové útesy u FidžiZdroj: se svolením The University of Queensland

Autoři studie rovněž upozornili na to, že korálové útesy pomalu umírají. „Klimatické změny ohřívají moře a zvyšují jeho kyselost. Korálové polypy se s přílišným teplem neumí vyrovnat,“ citoval portál Science Alert výzkumníky. Komplexní mapy mohou ale s celou situací pomoct.

Díky přesnějšímu určení místa korálů se už některé země, včetně Austrálie, Panamy, Indonésie, Indie, Bangladéše a Malediv snaží o jejich větší ochranu. Autoři projektu uvedli, že mapy umožňují vědcům, politikům a místním komunitám přijímat informovaná rozhodnutí pro větší zachování korálových útesů. Všichni můžou díky novým podrobným poznatkům lépe pochopit a spravovat oblasti, kde se ekosystémy vyskytují.

Vědci před lety varovali před vlivem extrémních dešťů na korálové útesy:

Korálové útesy.
Důkaz globálního oteplování. Havajské korálové útesy ohrožují extrémní deště

O vlivu globálního oteplování na korálové útesy informovali i výzkumníci před třemi lety. Na Havajských ostrovech v roce 2021 napršelo přes tisíc milimetrů vody na metr čtvereční. Při tak vydatných deštích se do oceánu dostává velké množství usazenin, což vede k úbytku živých korálů. Odborníci přitom varovali, že teplejší a vlhčí klima v Pacifiku přinese ještě častější a silnější bouře.