Němečtí archeologové objevili nedaleko kostela ve městě Freising kostru starou téměř 600 let. Věk mrtvého vědci určili pomocí uhlíkového datování. Zjistili, že byl starý mezi 30 až 50 lety a žil někdy mezi lety 1450 až 1620. K levé paži měl navíc připevněnou železnou ruku.

„I pro zkušené archeology se jednalo o mimořádný nález,“ uvedl v tiskové zprávě Bavorského zemského úřadu pro památkovou péči Walter Irlinger.

Analýza odhalila, že protéza byla kdysi potažená kůží, k paži byla připevněná pomocí obvazů a nahrazovala amputované prsty. Archeologové kvůli testům a analýze museli umělou ruku od kostry oddělit. „Umělé prsty jsou mírně zakřivené a leží rovnoběžně vedle sebe, aby napodobovaly přirozenou klidnou polohu ruky,“ řekl Irlinger.

Nejstarší úspěšná amputace? Možná již v pravěku: 

Představa doby kamenné. Ilustrační foto
Lidé uměli amputovat nohu již v době kamenné. Máme důkaz, tvrdí archeologové

O amputaci vědce přesvědčily jasné známky tohoto zákroku na kostech levé ruky. „Dutá protéza nahrazovala čtyři prsty - ukazováček, prostředníček, prsteníček a malíček. Jsou jednotlivě vytvarovány z plechu a jsou nepohyblivé,“ přiblížil Irlinger.

Důvod amputace? Neznámý

Podle odborníků není jasné, proč lékaři museli prsty amputovat. Muži zůstal jenom palec, který se v průběhu let v podstatě nalepil ke zkorodovanému kovu, napsal server Live Science.

Zdroj: Youtube

Skeny ukázaly, že protéza byla jednoduchý kovový aparát s kousky látky a kůže přilepenými k replikám prstů. Uvnitř dokonce našli zbytky gázy. Z toho vědci vyvozují, že protéza byla pravděpodobně vycpaná látkou, která chránila pahýl před otlačeninami.

Zůstává ale nejasné, zda protéza sloužila pouze pro estetiku nebo ji mrtvý muž i prakticky využíval, informoval server Business Insider.

Lékaři se snažili zraněným usnadnit život

Kostra pochází z období, které doprovázelo velké množství vojenských konfliktů. Boje mohly vést k většímu počtu amputací a v důsledku toho ke zvýšené poptávce po umělých končetinách. „Znamená to, že už v této době lékaři přemýšleli nad tím, jak by mohli lidem s amputacemi usnadnit život,” prohlásil Irlinger.

Když nečekaný objev mění historii:

Lebka hominina Parathropus robustus. Ilustrační snímek
Budou se přepisovat učebnice dějepisu? Lebka z Číny se vymyká lidskému rodokmenu

Nově nalezená protéza ruky ovšem není zdaleka první, kterou archeologové našli. Vědci už dříve popsali přibližně 50 podobných zdravotnických pomůcek nalezených po celé střední Evropě. Podle Live Science se datují od doby pozdního středověku až do roku 1800. Na rozdíl od nejnovější pevné protézy ale měly některé z nich dokonce i pohyblivé části, a našly tak i praktické využití.

Některé protézy byly technickým zázrakem své doby

Zajímavým příkladem takové složité umělé končetiny je podle deníku New York Post železná ruka, kterou nosil německý císařský rytíř Götz von Berlichingen. Poté, co v roce 1504 přišel v boji o pravou ruku střelou z děla, začal nosit pohyblivou a velmi komplexní protézu. Mluví se o ní dokonce jako o technickém zázraku středověku.

Badatelé zrekonstruovali podobu ženy, která před 45 tisíci lety zemřela na území dnešního Česka. Má přezdívku Zlatý kůň:

Badatelé zrekonstruovali díky objevené lebky podobu ženy, která před 45 tisíci lety žila na území dnešní České republiky. Má přezdívku Zlatý kůň
Toto je žena, která zemřela před 45 tisíci lety u Prahy. Vědci oživili její tvář

Za zmínku stojí podle stanice CNN také jedna z nejstarších protéz na světě. Je jí dřevěný palec, který archeologové objevili u nohy ženské mumie staré 2 600 až 3 400 let. V Egyptě ji údajně nosila dcera kněze a palec vyrobili tak, aby se s ním dalo chodit a vypadal přitom esteticky přirozeně.