Modrá díra Taam Ja' nacházející se v Chetumalském zálivu u pobřeží Mexika a Belize je tak hluboká, že vědci dosud neznají její konec. Přesto se tuto záhadu stále snaží objasnit. Zatím se jim podařilo naměřit hloubku 420 metrů, což z jámy v Karibiku dělá nejhlubší mořský závrt na světě. Vyvrátili tím loňské prohlášení, že je druhá za čínskou Dračí dírou.

Ohromná díra nad zamrzlým mořem v Antarktidě byla padesát let záhadou:

Minule odborníci měřili hloubku Taam Ja' pomocí sonografu. Vysokofrekvenční akustické vlny zanikly v hloubce 274 metrů, nejspíš kvůli spodní vrstvě vody s odlišnou hustotou. Proto se experti domnívali, že závrt v Jihočínském moři, který dosahuje hloubky 301 metrů, nepřekonala.

Nyní ale vědecký tým z výzkumného centra El Colegio de la Frontera Sur (ECOSUR) pro měření hloubky použil odlišnou metodu. V temném oku zakotvil plavidlo, ze kterého spustil pětisetmetrový vlasec s přístrojem měřícím tlak, teplotu a vodivost. Vápencové a sádrové stěny modré díry klesají pod mírným úhlem, a tak zařízení skončilo ve více než čtyřsetmetrové hloubce.

Taam Ja' u Mexika je nejhlubší modrou dírou na světě:

| Video: Youtube

„Dna jsme stále nedosáhli,“ uvedl vedoucí studie zveřejněné v odborném časopise Frontiers in Marine Science Juan Carlos Alcérreca-Huerta. Dodal, že tým badatelů je odhodlaný zjistit, jak hluboko se dostane. V průzkumu by jim mohli pomoci podvodní roboti.

Průzkum tajemných hlubin

Během současného průzkumu mexičtí vědci zjistili, že v hloubce více než čtyři sta metrů nastala náhlá změna ve vodních podmínkách, které se pak podobaly těm v Karibském moři. To naznačilo, že díra by mohla mít tunel, který ji spojuje s oceánem.

Biologové zde chtějí odhalit, zda uvnitř prohlubně žijí neznámé mořské druhy živočichů. Na podobných místech totiž objevili zcela odlišné formy života.

Vědci zkoumají hlubiny Taam Ja' už delší dobu:

| Video: Youtube

„V hlubinách se mohou vyskytovat biologicky rozmanité druhy, které je nutné zaznamenat. Mohou vytvářet jedinečný biotop,“ napsali ve studii vědci. Dodali, že se chtějí dovnitř potopit.

Pozůstatek asteroidu

Server Science Alert uvedl, že Taam Ja' je závrt krasového původu, který vznikl geologickými procesy. Na poloostrově Yucatán je možné nalézt mnoho podobných útvarů, jelikož pevnina i mořské dno jsou proděravělé podobně jako ementál. Vědci odhadují, že v oblasti se nachází zhruba deset tisíc prohlubní nejrůznějších velikostí.

Nedaleko se nachází i slavný Chicxulubský kráter, který vznikl před 66 miliony let po dopadu asteroidu ukončujícího život dinosaurů a geologické období druhohor. Odborníci spekulují, že právě to mohlo být příčinou jedinečné podoby zdejší krajiny.

Na dně Atlantského oceánu leží kráter:

Poblíž je i další významný závrt zvaný Velká modrá díra. Jedná se o téměř dokonalý kruh s průměrem 300 metrů a hloubkou 124 metrů. Obklopuje ho úzký pás pevniny. Ve vodě je možné pozorovat hejna žraloků a dalších živočichů, což fascinuje potápěče i oceánografy.

Jenže člověk v dříve čistém přírodním prostředí zanechal svou stopu. Expedice z roku 2018 našla na dně láhev od koly, GoPro kameru i s fotografiemi a dokonce dvě lidská těla. Úřady se rozhodly je v hlubinách ponechat.