V oblasti Tunah Al Jabal ve středním Egyptě se v objevené tamní hrobce podařilo najít staroegyptskou Knihu mrtvých. Podle archeologů může být až 3500 let stará a měla sloužit zesnulým v posmrtném životě. Délka svitku se odhaduje na třináct až téměř patnáct metrů.

Asistentka kurátora v oddělení starožitností Muzea J. Paula Gettyho v Los Angeles sdělila deníku The New York Times, že takové spisy byly běžnou součástí pohřbů ve starověkém Egyptě. „Zaříkávání představovalo jakési nadpřirozené jistoty v posmrtné cestě,“ řekla.

Sahureova pyramida je plná tajemství. Co ukrývá osm nově objevených komor?
Sahureova pyramida ukrývá osm tajemných místností. Experti větří velký poklad

Ačkoliv se tedy nejedná o neobvyklý nález, je i tak velmi vzácný. Egyptolog Foy Scalf z Chicagské univerzity uvedl pro server Live Science, že je kniha unikátní, protože se ji podařilo najít ještě v hrobě. Poznamenal ale, že o papyru se zatím nezveřejnilo mnoho informací a bez dalšího zkoumání je těžké zjistit jeho skutečnou podstatu.

Podle odbornice na egyptské knihy mrtvých Lary Weissové z Roemerova a Pelizaeova muzea v Německu lze však na základě zachovalosti a délky svitku předpokládat, že byl pro pohřbeného člověka velmi důležitý. „Je to zajímavý nález,“ sdělila serveru Live Science.

Obecně staří Egypťané považovali cestu do posmrtného života za obtížnou, proto měl tento soubor instrukcí a zaklínadel zesnulé osobě pomoci. Aby fungovaly správně, muselo se do svitku uvést jméno patřičné osoby.

Již v té době se ale některé psaly podle šablon, a tak stačilo jméno doplnit na prázdné místo. Přesto se jednalo o poměrně drahou záležitost. Nejbohatší jedinci si však mohli vybrat, jaká zaklínadla chtějí do knihy zahrnout, díky čemuž se pak spisy považovaly za jedinečné.

Další poklady

Kniha mrtvých není jediným pokladem nalezeným v hrobce vzniklé v období Nové říše v letech 1550 až 1070 před našim letopočtem.

Archeologové našli mumie, o kterých se předpokládá, že patřily vysoce postaveným úředníkům. Server Live Science uvedl, že některé z nich byly stále v dobře zachovalých zdobených kamenných sarkofázích. Jednou z mumií byla i Ta-de-Isa, dcera velekněze Eret Haru známého jako Djehuti. Další rakev zřejmě patřila ženě jménem Nani, která byla zpěvačkou v chrámu Amona – božstva spojeného se sluncem a starověkým městem Théby (dnešním Luxorem).

Staří Egypťané ve svých chrámech prováděli různé rituály. Používali k nim alkohol i halucinogeny. Ilustrační snímek
Rituální váza vydala svá tajemství. Její obsah posílal Egypťany do říše snů

Dále pak objevili vzácné kanopy z alabastru používané k uchování duchovně důležitých orgánů při mumifikaci, a mnoho amuletů i sošek egyptských bohů.

Egyptské ministerstvo cestovního ruchu a starožitností v prohlášení uvedlo, že archeologické práce v Tunah Al Jabal začaly již v roce 2017. Část vědců nyní bude zkoumat nově objevené poklady.