Pohřební ústav v pensylvánském Readingu vystavuje už od roku 1895 pozůstatky drobného zloděje, který tehdy zemřel v tamním vězení na selhání ledvin. Nejednalo se přitom o někoho významného, svou slávu si zasloužil až posmrtně vinou náhody. O jeho tělo se totiž staral tehdejší hrobník, který zkoušel nové balzamovací techniky, přičemž se mu omylem podařilo muže mumifikovat.

Obyvatelé mu pak začali říkat Stoneman Willie, což se ujalo až dodnes. „Když jsem vyrůstal, byla to podivnost, na kterou se lidi chodili dívat,“ zavzpomínal pro stanici Local 12 místní historik Charles Adams. „Nenazýváme ho mumií, ale mluvíme o něm jako o našem příteli Williem,“ sdělil agentuře Reuters ředitel pohřebního ústavu Kyle Blakenbiller. „Stal se naší ikonou, vlastně i legendou,“ dodal.
Mumifikovaný člověk se dle jeho slov stal důležitou součástí historie města. „I školní skupiny se sem sjížděly, aby se na něj podívaly v rámci exkurzí,“ uvedl Blakenbiller. Rakev s Williem se taky pravidelně objevovala v městském průvodu, naposledy se tak ukázala v ulicích letos 1. října, kdy Reading oslavil 275. výročí svého založení.
Jelikož kriminálník při zatčení úřadům uvedl smyšlené jméno, zůstala jeho pravá identita utajena po téměř 130 let. Po jeho smrti se tamní představitelé města snažili najít příbuzné, ale neúspěšně.
Poslední rozloučení
To se podařilo napravit až v současnosti. S pomocí moderních technologií a důkladného prohledávání historických dokumentů se lidem z pohřebního ústavu údajně podařilo zjistit, kdo skutečně byl Stoneman Willie. Jeho pravé jméno si však zatím nechávají pro sebe.
Odhalení se má totiž konat až 8. října při příležitosti oficiálního pohřbu. Nejprve však ještě proběhne uctění památky muže, který byl po generace součástí tamního folkloru a identity města. Pohřební ústav ve své budově po celý týden vystavuje rakev s mumií, aby se s ní veřejnost mohla naposledy rozloučit.

V sobotu 7. října se vydá na poslední cestu ulicemi Readingu, kterou zakončí na tamním hřbitově, kde bude řádně pohřbena i s náhrobkem se jménem. Smuteční řeč přednese právě zdejší historik Adams. „Dávám si velmi záležet, aby v proslovu zaznělo slovo člověk, protože jím pro nás všechny Willie byl,“ prozradil Adams pro Local 12. Dodal, že je důležité, aby lidé nezapomněli, že to byla osoba z masa a kostí, ačkoliv jej znali už pouze jako takzvaného zkamenělého muže.
Nejstarší mumie
Za nejstarší dochovanou mumii na americkém kontinentu, ale i na světě, se považuje takzvaná Mumie duchovní jeskyně nalezená v Nevadě.
Svým stářím 10 600 let přepsala historii osidlování Ameriky.