Lokalitu Pachacámac nedaleko peruánské metropole Limy znají badatelé i návštěvníci hlavně jako posvátné město, významné kultovních centrum říše Inků. Polští badatelé nedávno zjistili, že jeho historie sahá mnohem hlouběji. A to díky objevu velkého souboru mumií z devátého až jedenáctého století našeho letopočtu, všiml si britský deník Independent.

Nález překvapil i badatele. Pachacámac je sice už od 19. století známý složitým souborem pohřebišť, ta ale ještě za španělské nadvlády po pádu Inků systematicky plenili lupiči. Pod jednou pozdější zdí ale nyní badatelé našli třiasedmdesát dobře dochovaných mumií z éry huarijské říše, informovali archeologové na blogu Varšavské univerzity.

Archeologové odhalili obličej neslavnější peruánské mumie, kterou Inkové obětovali při rituálu před více než 500 lety:

V Peru bylo nalezeno už mnoho mumií
Toto je Ledová panna Juanita. Vědci oživili tvář krásky, kterou obětovali Inkové

„Některé mumie mají masky z vyřezávaného dřeva a keramiky na takzvaných falešných hlavách, které měly zesnulým dodávat živé podoby, když vstupovali do světa předků,“ uvedl v oznámení Krzysztof Makowski, který výzkum vedl. 

Pohřební zvyklosti měly pro lidi huarijské kultury zásadní význam. „Věřili, že zesnulí vejdou do říše předků, pokud členové rodiny splní svou povinnost a připraví je k pokračování jejich života. Odpovědnost vůči svým bezprostředním předkům brali tehdejší lidé velmi vážně,“ dodal Makowski.

Vedle mumií zabalených v látkách převázaných provazy našli badatelé také dvě vyřezávané dřevěné hole s vyobrazením božstev či hodnostářů.

Zdroj: Youtube

Web Science Times upřesnil, že Pachacámac je známý jako významné kultovní centrum incké říše v patnáctém století.

Archeologové nyní věří, že další výzkum potvrdí jejich domněnku, že historie místa je složitější. Domnívají se, že v době mezi devátým a dvanáctým stoletím býval skromnějším sídlištěm s obřadním podiem a velkolepým výlučně kultovním centrem se stal až později.

Obličej se sadou ostrých zubů a trup navazující na rybí ocas. Tak vypadá mumie, která je pro svět záhadou již několik desetiletí:

Výsledky počítačové tomografie ukázaly, že v celém stvoření není kromě spodní čelisti jediná kost. Podle vědců tak bytost kdysi vytvořil člověk.
Ani mořská panna, ani vetřelec. Vědci vyřešili záhadu 300 let staré mumie

Huarijská kultura je podle webu Popular Mechanic známá dobře dochovanými mumiemi i svým vyspělým uměním zahrnujícím látky a keramiku se složitými vzory. Její textilie jsou dochované právě díky pohřbům v poušti. K obřadům huarijské kultury patřily lidské oběti i používání halucinogenních látek.

Dřívější pozoruhodné objevy

Pozoruhodné nálezy a objevy historiků a archeologů Deník přibližuje pravidelně. Před časem informoval o tom, že badatelé rekonstruovali tvář nejslavnější peruánské mumie, či o dalším nálezu předinkských mumií v Limě a o nových poznatcích o slavném ledovém muži pojmenovaném Ötzi.