Délka přesahující sedm metrů a váha téměř pět set kilo. Nově objevený druh hada tlustý jako pneumatika od auta pokořil snad všechny rekordy, které mohl. Předběhl zástupce dosud největšího druhu hada, anakondy velké, dorůstajícího až šesti metrů. Vědci navíc nově přišli na to, že nový druh má se skupinou těchto anakond mnoho společného.

Vědci našli nejdelšího hada na světě:

Zdroj: Youtube

Skupina odborníků z devíti zemí na novém výzkumu spolupracovala s domorodým národem Waorani. Několik jedinců patřících k novému druhu odchytili v oblasti Bameno v ekvádorské Amazonii. Číhali právě na mělčině a čekali na kořist. Nizozemský biolog a televizní moderátor Freek Vonk je s týmem našel úplnou náhodou. Narazil na ně při natáčení seriálu National Geographic pro Disney+ s názvem Pole to Pole s Willem Smithem.

Plaz nevídaných rozměrů

Velikost nově objeveného druhu vědce šokovala. Jedna samice, kterou našli, měla 6,3 metru. „Zároveň existují neoficiální zprávy od lidí z kmene Waorani o dalších anakondách měřících více než 7,5 metru a vážících kolem pěti set kilo,“ citoval deník The Independent spoluautora studie Bryana Frye z Queenslandské univerzity. Vonk dokonce na svém Instagramu zveřejnil video, jak vedle obrovského hada plave.

Hlavy těchto živočichů připomínají postavy z Hvězdných válek:

Prales v Tanzanii ukrýval dosud neobjevené mnohonožky. Jsou jako z filmové série Hvězdné války. Podívejte se v článku.
Mimozemský vzhled a dvě stě nohou. V Tanzanii se ukrývala neznámá stvoření

Jejich latinský název Eunectes akayima označuje „poddruh“ anakondy velké. K základnímu pojmenování vědci doplnili označení „severní“ odkazující na oblasti severní poloviny Jižní Ameriky, ve kterých hadi žijí. Zahrnují mimo jiné Venezuelu, Surinam nebo Francouzskou Guayanu. Od už známé velké anakondy jižní se druh oddělil před desíti miliony let, dlouhou dobu o něm ale experti nevěděli. Dvě skupiny se od sebe geneticky liší o 5,5 procenta. Pro srovnání, lidé se od šimpanzů odlišují jen o dvě procenta.

Nový objev je podle vědců důležitý pro ochranu anakond. Zdravá populace těchto vrcholových predátorů naznačuje, že ekosystémy, ve kterých žijí, mají dostatek potravních zdrojů a čistou vodu. Naopak zmenšující se počet hadů může ukazovat na špatné ekologické podmínky. Problémem je, že se zdá, že novému druhu už nyní hrozí vyhynutí.

Při nebezpečné výpravě v nejodlehlejším koutu peruánských And objevil tým badatelů dosud neznámého hada:

Americký herec Harrison Ford je poctěn, pojmenovali po něm nový druh hada.
V peruánských Andách se ukrýval nový druh hada. Dostal jméno po slavném herci

Amazonie čelí klimatické krizi, průmyslovému zemědělství a odlesňování. Portál Science Times doplňuje, že podle Vonka zmizelo už více než třicetinásobek rozlohy Nizozemska, tedy více než pětina Amazonie. Zachování přirozeného prostředí je přitom pro přežití velkých plazů zásadní.

Žába menší než hrášek

Druh nejmenší žáby na světě, latinským názvem Brachycephalus pulex, objevili vědci pod vedením Mirco Solého ze State University of Santa Cruz v Brazílii už v roce 2011. Nyní se vydali do brazilského státu Bahia, kde odchytili pár dalších jedinců, u kterých ověřili dospělost a pohlaví.

Pohřešovanou ženu našli vesničané na Sumatře v těle obrovské krajty:

Čtyřiapadesátiletou ženu v Indonésii sežrala obří krajta.
Hrozivý objev v Indonésii: Pohřešovanou ženu sežrala obrovská krajta, hada našli

Měření 46 žab odhalilo, že průměrná délka těla samce je jen něco málo přes sedm milimetrů. Nejmenší exemplář přitom měřil pouhých 6,45 milimetru, což je o 30 procent méně než předchozí nejmenší pozorovaná žába. Drobný živočich tak podle portálu Phys.org není jen nejmenším obojživelníkem, ale také obratlovcem na světě.

Solé současně promluvil o tom, že stále mohou existovat i menší obratlovci, kteří stále nebyli objeveni. V tak malém měřítku se u žab projevují různé anatomické zvláštnosti, včetně ztráty prstů nebo málo vyvinutých uší. Některé druhy mají také omezenou schopnost skákání. Jsou jednoduše tak malí, že nedokážou používat rovnovážné ústrojí, které jim pomáhá s rovnováhou. Menší žáby tak mohou mít problém s přežitím do dospělého věku.

Překvapení v Amazonii

Vědci v minulosti narazili v amazonském deštném pralese na překvapující nové druhy zvířat. Patří mezi ně třeba krvelačná vosa, jež kromě bodání svým obětem saje krev a zabíjí je zevnitř kladením vajíček pod kůži. Vědci na parazitní druh narazili v peruánské části Amazonie, kde podle nich nejradši tyranizuje housenky, brouky nebo pavouky.

Neuvěříte jaká zvířata existují. Vyzkoušejte si kvíz:

Obývají oceány i pralesy, mnohá bojují o přežití. Poznáte podivná zvířata?
KVÍZ: Vypadají bizarně a mnohá z nich bojují o přežití. Poznáte podivná zvířata?

Amazonský prales odborníky v minulosti šokoval nejenom biologickou rozmanitostí, ale i tím, že se pod kořeny stromů nachází až přes dvacet tisíc staveb odkazujících na předkolumbovskou civilizaci. V oblasti lidé žili před 1 500 až 500 lety.