Archeology při vykopávkách středověké latríny v severoněmeckém Rostocku překvapil velmi neobvyklý objev. V odhalené podlaze nalezli nenápadný kousek srolovaného olova. Po jeho rozvinutí zjistili, že se jednalo o ďábelskou kletbu. „Našli jsme něco, co jsme absolutně nečekali,“ napsal v tiskové zprávě vedoucí vykopávek Jörg Ansorge.

Archeologové v Rostocku nalezli kletbu i další artefakty:

Zdroj: Youtube

Neznámá osoba na kovovou tabulku napsala „sathanas taleke belzebuk hinrik berith“. Na základě toho se odborníci domnívají, že kletba byla určená ženě jménem Taleke a muži Hinrikovi. Satan se zde pak objevuje pod jeho druhým jménem: Belzebubem. Zmínka o Berithovi v kletbě odkazuje na Baʿal Beritha, který se dle rabínské tradice rovněž ztotožňuje s ďáblem.

Čeští vědci rozluštili kletbu z doby bronzové: 

Českým vědcům se podařilo dekódovat kletbu z doby bronzové. Na snímku je vidět struktura nalezené tabulky
Unikátní artefakt. Českým vědcům se podařilo rozluštit kletbu z doby bronzové

Dále si výzkumníci myslí, že kletba vznikla zhruba v 15. století, jelikož je napsaná gotickým písmem, takzvaným blackletterem, kterým lidé psali v celé západní Evropě od 12. do 17. století. Rovněž se ji podařilo najít v místě, kde od 14. století stála dvoupatrová budova, o které se podle tamních historických záznamů hovořilo jako o nejkrásnější stavbě na severu Německa.

Na základě obsahu záhadného psaní s temným sdělením se odborníci domnívají, že jej někdo mohl napsat z nešťastných milostných pohnutek. Autor mohl chtít, aby vztah mezi Taleke a Hinrikem skončil, možná kvůli neopětované lásce nebo žárlivosti. Další teorií je, že patřičná osoba pouze chtěla přivodit neštěstí oběma zmíněným postavám. „Bohužel se už nedozvíme, proč někdo uvrhl kletbu,“ sdělil Ansorge.

Vzácný objev plný intimností z minulosti zaznamenali vědci z Velké Británie:

Zapečetěné dopisy adresované francouzským námořníkům.
Co ukrývají zapomenuté milostné dopisy ze sedmileté války? Jsou plné intimností

Šéf výzkumu dodal, že kromě olověné tabulky se jeho týmu podařilo najít pozůstatky sklepů a základy budovy z 16. až 17. století i artefakty z 15. století pocházející ze Španělska.

Původ mají ve starověku

Odborníci pro server Heritage Daily uvedli, že proklínací tabulky byly běžné už od starověku. Dávní Řekové a Římané je psali na tenké olověné listy a žádali bohy, duchy nebo zemřelé o provedení nějakého zlého úkonu na cílené osobě, předmětu nebo záležitosti jako zdravotní komplikace. Poté je umístili na místa, kde je bylo obtížné nebo až nemožné najít. Prokletý cíl se totiž neměl o blížícím se neštěstí dozvědět, a zákeřné kouzlo tak mohlo nerušeně působit.

Knihy zaklínadel používali i ve starověkém Egyptě:

Sarkofág s mumií ukrýval i tajemnou knihu zaklínadel
Egyptská hrobka ukrývala poklad. Vedle mumie ležela temná kniha zaklínadel

Podobný objev archeologové zaznamenali i v Česku, konkrétně na Rakovnicku, kde olověný artefakt z 12. století nalezli v Dřevíči u Kozojed. Obsahoval zaklínadlo, které mělo působit proti nějakému kožnímu neduhu. „Byl a je jediným svého druhu na českém území,“ uvedla muzejní archeoložka Kateřina Blažková z Muzea T. G. Masaryka v Rakovníku.

Českým vědcům se rovněž podařilo rozluštit kletbu z doby bronzové – datované do období 1400 až 1200 před naším letopočtem – zapsané na malé olověné tabulce nalezené na hoře Ebal na Západním břehu Jordánu.