Paleontologové v americkém státě Colorado po letech výzkumu nyní objevili nový druh vyhynulého savce, pojmenovaného militocodon lydae. Ten pravděpodobně patřil do skupiny, díky níž vznikli sudokopytníci, jako jsou krávy, jeleni a prasata. Překvapením ale bylo, že tvor vzhledem připomínal činčilu.

U Velikonočního ostrova našli nový podmořský svět s prapodivnými živočichy:

Vědci v Tichém oceánu u Velikonočních ostrovů nalezli desítky nových živočišných druhů i mnoho mořských zvířat, o kterých nevěděli, že se v oblasti vyskytují
U Velikonočního ostrova našli nový podmořský svět. Ukrýval prapodivné živočichy

Ve studii zveřejněné v odborném časopise Journal of Mammalian Evolution experti napsali, že zvíře dosahovalo zhruba velikosti oblíbeného pokojového hlodavce a vážilo nanejvýš 455 gramů.

Také je možné, že Zemi obývalo před 65 miliony let. „Nalezené fosilie lebky a čelisti byly v horninách datovaných do doby chvíli po dinosaurech,“ uvedl kurátor paleontologie obratlovců v Denverském muzeu přírody a vědy Tyler Lyson.

Vědci objevili pravděpodobného předka krávy:

Zdroj: Youtube

Konkrétně objevený živočich žil asi 610 tisíc let po masovém vyhynutí pravěkých plazů následkem ničivého dopadu asteroidu. Celkově mohl na planetě pobývat před více než 65 až 56 miliony let.

Pomůže s pochopením vývoje savců

Výzkum objeveného vyhynulého živočicha pomůže paleontologům s pochopením, jak se savci vyvíjeli do různých forem.

„Jak se obnovil a vypadal život po vyhynutí dinosaurů, je kvůli chudému fosilnímu záznamu záhadou,“ vysvětlil pro server Sci News Lyson. Současný objev a další analýzy zubů živočicha mohou vědcům poskytnout důležité informace a odhalit, jak se život na Zemi obnovil.

Zkamenělina lebky a čelisti militocodon lydae:

Fosilie lebky a čelisti vyhynulého savce Militocodon lydae.Fosilie lebky a čelisti vyhynulého savce militocodon lydaeZdroj: se svolením Denverského muzea přírody a vědy

S pomocí zubů vědci také zjistili, že militocodon lydae patří do paleocénních býložravých a všežravých savců zvaných Periptychidae. Ti žili pouze v Severní Americe a obecně je lze považovat za příbuzné některých, nebo možná všech současných kopytníků.

Experti podle serveru Live Science uvedli, že zkameněliny nalezli v roce 2016 a 2020 v oblasti Corral Bluffs poblíž města Colorado Springs ve Spojených státech amerických. K 3D rekonstrukci fosilie výzkumný tým použil rentgenové snímky s vysokým rozlišením.

Pradávná stvoření připomínají červy z Duny:

Paraselkiria.
Pradávná stvoření připomínají červy z Duny. Jejich existence přepisuje dějiny

Rodové jméno militocodon je poctou dobrovolnici muzea a učitelce v důchodu Sharon Militové, která objevila první exemplář.

Druhové jméno lydae je poctou investorce a filantropce Lydě Hillové, která podporuje výzkum denverského muzea.

Pravěcí živočichové

Vědci získali důležité poznatky i z jiných výzkumů vyhynulých živočichů po éře dinosaurů. Australští odborníci zjistili, proč vyhynul skutečný King Kong.

Výzkum pozůstatků mamuta srstnatého pomohl kanadským expertům odhalit, jak vypadal život mamutí samice pojmenované Élmayuujey'eh. V Austrálii tým paleontologů nalezl zkamenělinu pavouka starého několik milionů let, který byl pětkrát větší než dnešní příbuzní.