Po Zemi před stovkami milionů let chodila stvoření, která mohla nahánět hrůzu už jen svým vzhledem. Tým paleontologů zrovna pozůstatky děsivého živočicha nalezeného v americkém státě Illinois nedávno zkoumal. Dávno vyhynulý druh nyní popsali ve studii zveřejněné v odborném časopise Journal of Paleontology jako velkého pavoukovce s výraznými ostny na nohou.

Před stovkami milionů let byl na Zemi i krvelačný červ:

Mořští červi tvoří dodnes důležitou část podmořské fauny. Na snímku mnohoštětinatec Glycera
Bestie jako Olgoj Chorchoj. V Grónsku našli pozůstatky obřího krvelačného červa

Ačkoliv na první pohled exemplář pocházející z období před 300 až 320 miliony let vypadal jako pavouk, vědci netuší, co byl zač. Chybělo mu totiž ústní ústrojí, podle kterého odborníci dokážou tvora identifikovat a zařadit. Proto jej nedokázali přiřadit k žádnému známému žijícímu nebo vyhynulému řádu pavoukovců.

„Některé druhy mají ostnaté nohy, ale nikdy jsme neviděli žádného, který by měl velké ostny po celé délce,“ vysvětlil pro CNN spoluautor studie a kurátor pavoukovců a stonožkovců Jason Dunlop z Přírodopisného muzea v Berlíně.

Objev podivného pavoukovce zamotal vědcům hlavu. Nepodobá se žádným vyhynulým ani žijícím druhům.Objev podivného pavoukovce zamotal vědcům hlavu. Nepodobá se žádným vyhynulým ani žijícím druhům.Zdroj: se svolením Univerzity v Kansasuf

„Dvakrát jsme jej pozorovali a pokaždé si lámali hlavu nad tím, na co přesně se díváme,“ prohlásil Dunlop. Doplnil, že by mohlo jít o tvora spadajícího mezi pavouky, štíry nebo dokonce kraby. Bez dochovaných klíčových znaků to však experti nedokážou přesně určit.

Mohl být i v Evropě

Vědci jsou ale přesvědčení, že objevili nový druh. „Připomíná moderního sklípkana, ale se zavalitým typem těla o délce 1,5 centimetru,“ napsal autor studie Paul Selden z Univerzity v Kansasu. Dodal, že tvor pravděpodobně používal ostny spíš k obraně než k útokům. Badatelé se zároveň domnívají, že v oblasti se vyskytovali i další pavouci, štíři a primitivní plazi a obojživelníci, kteří mohli představovat nebezpečí.

Důkazy o vyhynulém živočichu pojmenovaném Douglassarachne acanthopoda se zatím nalezly pouze v Severní Americe. Dunlop se ale domnívá, že by mohl být i na severu Evropy. „Obě území byla pravděpodobně tropickým deštným pralesem. Všude, kde se dnes nachází uhlí, existuje šance najít tyto fosilie,“ vysvětlil.

Vědci nalezli zkamenělinu obřího pavouka:

Pavouk z rodu barychelidae, dnešní příbuzný tvora, jehož zkamenělinu našli vědci v Austrálii
Vědci našli miliony let starého pavouka. Byl pětkrát větší než dnešní příbuzný

Specifického osminožce s ostny objevil poprvé v osmdesátých letech 20. století v oblasti fosilních ložisek Mazon Creek odborník na zkameněliny Bob Masek. V té době ještě nevěděl, že nalezl jedinečného tvora. Až v roce 2023 vědci zjistili, že se jedná o nový druh, načež se rozhodli provést další výzkum. Výsledky zveřejnili letos v květnu.

Nálezy prehistorických tvorů

Paleontologové v posledních letech zaznamenali několik významných objevů vyhynulých tvorů, kteří obývali planetu před miliony let. Nález dravých červů připomínajících stvoření z filmu Duna přepsal dějiny. V Indii nalezli pozůstatky ohromného hada. V Číně pak byla velmi dobře zachovalá fosilie plaza vypadajícího jako čínský drak. V Kanadě objevili zkamenělinu nejstaršího druhu medúzy.