Když před třemi lety narazil amatérský hledač pokladů s detektorem kovů na malou, zlatavě se blýskající věc, patrně netušil, jak vzácný předmět objevil. Odborníci později zjistili, že se jedná o zlatou ozdobu, která byla umístěna na vrcholu rukojeti meče před více než tisíci lety.

Nesmírně vzácný artefakt

Bohatá zlatá výzdoba podle nich napovídá, že hlavice meče mohla patřit královské rodině. Artefakt měří na šířku pět a půl centimetru, a váží pětadvacet gramů. Portál BBC uvádí, že jeho cenu experti odhadli na třicet tisíc liber, tedy v přepočtu více než osm set tisíc korun. Její stáří může být kolem tisíc tři sta let.

Objev, na který hrdý nálezce narazil nedaleko historického skotského města Stirling, konkrétně ve venkovské komunitě Blair Drummond, popsali odborníci jako nesmírně vzácný. Vedoucí kurátorka oddělení středověké archeologie a historie ve Skotském národním muzeu Alice Blackwellová uvedla, že se díky bohaté výzdobě odlišuje od čehokoliv jiného z tohoto období, co bylo dosud nalezeno.

Spojení uměleckých stylů

Hlavice má podle ní pocházet z období kolem roku sedm set našeho letopočtu a její vzhled poukazuje na zručnost a řemeslnou dovednost lidí žijících v raném středověku. Malý předmět je vykládaný granáty a je zjevně výsledkem složité zlatnické práce. Na několika centimetrech tvůrci dokonce zobrazili náboženské motivy a mýtické bytosti.

Server The Archeologist popisuje, že na hlavici lze nalézt vyobrazení hlavy dravého ptáka směřující ven ze středu předmětu. Výzdoba v sobě podle odbornice zahrnuje zvířecí a ochranné motivy typické pro anglosaské umění a také křesťanskou ikonografii.

close Skotské národní muzeum nově vystavuje velmi vzácný nález - zlatou hlavici meče z období raného středověku. Mohla patřit i královské rodině. info Zdroj: National Museums Scotland zoom_in Skotské národní muzeum nově vystavuje velmi vzácný nález - zlatou hlavici meče z období raného středověku. Mohla patřit i královské rodině.

Zdobení také kombinuje prvky z anglosaské Anglie a království raně středověkého Skotska. „V designu této hlavice je spojeno více různých kultur dohromady,“ uvedla odbornice ze Skotského národního muzea. Tento styl je znám jako „ostrovní umění“. Proslavily jej iluminované rukopisy.

Spojení stylů má však také své nevýhody. Kvůli němu je totiž obtížné určit, kdy přesně byla hlavice vytvořena a komu mohla patřit. Odbornice přesto uvedla, že právě díky vyšší úrovni zlatnické práce mohla být majitelem královská rodina.

Podle deníku The Independent nic nenasvědčuje tomu, že by se na pozemcích odehrála bitva, ve které by byl použit meč s nalezenou zlatou hlavicí. Vzhledem k tomu, že v okolí odborníci nikdy nenašli žádné podobné předměty, předpokládají, že se hlavice zkrátka ztratila.

Tajemství středověkého Skotska

Zástupci Národního muzea Skotska nacházejícího se v Edinburghu uvedli, že vzácný předmět instituce do sbírek získala na doporučení skotské komise pro přidělování archeologických nálezů. Vystavení hlavice se o několik let opozdilo kvůli pandemickým omezením.

Podle vedoucí kurátorky muzea tkví největší přínos nálezu hlavice v tom, že odborníkům může prozradit více o důležitých kulturních, politických a uměleckých interakcích v severní Británii v době před tisícovkou let. „Raně středověké Skotsko je opravdu zajímavé," zdůraznila odbornice. Upozornila ale, že výzkumníky čeká ještě hodně práce, než odhalí tajemství, které v sobě hlavice skrývá.

Vědci chtějí hlavně pochopit umělecké splynutí na hlavici a svá zjištění uvést do kontextu s tím, co se nyní ví o raně středověkém Skotsku. „Svým způsobem je tak nyní artefakt na začátku nové cesty," zmínila Blackwellová.

Blair Drummond, kde byla vzácná hlavice nalezena, je malá venkovská komunita ležící osm kilometrů od Stirlingu ve Skotsku. Na místě se nachází hrad Blair Drummond House. Nejdříve jej obýval Henry Home, tedy Lord Kames, ústřední postava skotského osvícenství. Stavení v roce 1766 zdědila jeho manželka. Později byl hrad i kvůli požáru přestavěn. Nyní jej obývají dospělí lidé s poruchami učení.