Teprve když členovce o osm let později už jako doktor entomologie ukázal svým studentům a společně začali vzorek zkoumat, nestačil se divit. Ve skutečnosti totiž Skvarla našel živočicha, kterého na východě Severní Ameriky nikdo nespatřil už padesát let.

Mravenec, ilustrační foto
Vědci objevili nové druhy hlodavců. Miliony let staré fosilie uchovali mravenci

„Sledovali jsme doktora Skvarla, jak mluví o rysech vzorku, a on se najednou zarazil. Postupně jsme si všichni uvědomili, že jde o úplně jiný druh, než jsme mysleli. Ve skutečnosti jsme měli před sebou supervzácný exemplář,“ popsal moment prozření Skvarlův student, doktorand Codey Mathis.

Skvarla byl z nečekaného objevu nadšený a spolu se svým kolegou následně svá zjištění konkretizoval v odborném článku publikovaném ve vědecké databázi BioOne Complete. Výsledky dvojice odborníků tento týden shrnula britská BBC.

Skvarla, který je dnes šéfem laboratoře k identifikování hmyzu na Pensylvánské státní univerzitě, uvedl, že hlavním vodítkem pro určení druhu bylo zejména rozpětí křídel členovce. Právě díky němu on a jeho studenti během obyčejného laboratorního kurzu odhalili, že mají před sebou obří síťokřídlý hmyz jménem Polystoechotes punctata. Svůj objev následně Skvarla potvrdil ještě molekulární analýzou.

Jde o velký druh křídlatého živočicha z jurského období, který byl kdysi rozšířený napříč celými Spojenými státy, v 50. letech minulého století však z východu kontinentu záhadně zmizel. Podle vědců za zmizením může stát jak znečišťování životního prostředí, tak například umělé světlo či nepůvodní predátoři.

Zdroj: Youtube

Zapomenutá populace

Obrovský exemplář síťokřídlého hmyzu je podle Skvarly vůbec prvním podobným nálezem v celém Arkansasu. „Přímo ve Fayetteville ho nikdo neviděl celé století. To by mohlo znamenat, že někde existují pozůstatky tohoto velkého hmyzu z jury, které dosud nebyly objeveny,“ vysvětlil.

Kvůli sexuálnímu kanibalismu kudlanek vědci věřili, že hmyz bolest necítí.
Vědci přišli s překvapivým objevem. Hmyz podle nich cítí bolest

Nalezený vzorek by tak mohl naznačovat existenci vzácné přežívající populace těchto síťokřídlých, kteří se vyhnuli nejen lidskému oku, ale hlavně vyhynutí. Právě oblast Ozark Mountains, v níž vědec před lety členovce objevil, může být nadějným ohniskem biologické rozmanitosti. „Je to ideální místo, kde se nepozorovaně schová velký, okázalý hmyz,“ uvedl spoluautor studie J. Ray Fisher z Mississippské státní univerzity.

Členovci v řádu síťokřídlí mají velmi rozmanitý vnější vzhled, ale jejich tělo je vždy štíhlé. Většinou je zbarveno nevýrazně a jeho povrch je velmi jemný. Na malé hlavě jsou výrazné velké polokulovité složené oči. Tykadla jsou umístěna mezi očima a jsou většinou dlouhá a tenká. Křídla mají velmi složitou žilnatinu, většinou jsou čirá, občas se skvrnami, ale někdy i pestře zbarvená.

Síťokřídlí (Neuroptera) jsou řád dravého hmyzu, jde o členovce s velkými křídly se složitou žilnatinou.Síťokřídlí (Neuroptera) jsou řád dravého hmyzu, jde o členovce s velkými křídly se složitou žilnatinou.Zdroj: Profimedia

Vědci nyní doufají, že objev brzy povede k dalšímu. „Zjištění, jako je toto, skutečně ukazuje, že i v dnešní době je možné v oblasti hmyzu stále učinit obrovské množství nových objevů,“ uzavřel Skvarla.

Vzácný exemplář je nyní součástí sbírek v pensylvánském Frost Entomological museum.