Objev se podařil v průlivu u ostrova Long Island poblíž městečka Old Saybrook, asi 150 kilometrů od New Yorku. „Schovávala se doslova přímo před očima. Je dokonce vidět na mapách. O tom místě v průlivu se vědělo, jen nikdo netušil, co to tam na dně leží,“ řekl šéf týmu komerčních potápěčů Richard Simon.

Části vraku Titaniku by se mohly brzy zhroutit. Postupující rozklad potopeného plavidla ukazují první snímky vraku po 14 letech.
Titanic, jak ho lidé neznají. Vědci zveřejnili utajované video z roku 1986

Vrak je připomínkou nejranější historie podmořských plavidel, ještě dávno před érou válečných ponorkových bitev. Plavidlo nechal postavit milionář a vynálezce Lake, aby se s prototypem ucházel o kontrakt s americkým námořnictvem. Ten ale nikdy nezískal.

Inspirace fiktivní ponorkou

První ponorku Lake zkonstruoval v roce 1897 a dal jí jméno Argonaut. V návrzích se inspiroval tím, jak popsal fiktivní ponorku Nautilus Jules Verne, a to i v případě dalšího plavidla Defender, které mělo kola určená k pohybu po mořském dně a dveře, jimiž mohli pod hladinou vystupovat potápěči.

Ponorku Defender v roce 1907 nechal postavit inženýr Simon Lake. Inspiroval se přitom románem Julese Vernea Dvacet tisíc mil pod mořem.Ponorku Defender v roce 1907 nechal postavit inženýr Simon Lake. Inspiroval se přitom románem Julese Vernea Dvacet tisíc mil pod mořem.Zdroj: Profimedia

Lake nikdy nerozjel sériovou výrobu a ponorku dlouhou 28 metrů se mu nepodařilo ani prodat. Nakonec ji po ukončení životnosti v roce 1946 potopilo americké námořnictvo, přesnou lokaci nikdy nesdělilo.