Žije v mělkých a kalných vodách v asijském Myanmaru (někdejší Barmě). Badatelé dosud průsvitnou rybu Danionella cerebrum, vzdálenou příbuznou kaprů, znali spíše proto, že má zřejmě nejmenší známý mozek mezi obratlovci. Nová studie v časopise PNAS ale nasvědčuje, že pozornost si zaslouží i kvůli hluku, který zvládne vydávat.

Zvířecí říše umí překvapit. Podívejte se:

Doposud byly anakondy považovány za největší hady na světě. Teď ale tým badatelů v Amazonii objevil hada ještě většího. Podívat se na něj můžete v článku.
Z videa mrazí: V pralese našli nového největšího hada světa. Chytili i mini žábu

„Ryby jsou obecně považovány za docela tiché příslušníky živočišné říše. Některé ale dokážou být překvapivě hlučné. Náš mezinárodní tým nyní zjistil, že samečci této maličké ryby dokážou vydávat zvuky o síle až 140 decibelů na vzdálenost 10 až 12 milimetrů, což je srovnatelné s hlukem, který člověk vnímá, když stojí sto metrů od startujícího letadla. A to je na živočicha tak drobné velikosti docela nezvyklé,“ uvedl hlavní autor studie Ralf Britz z přírodovědného muzea v německých Drážďanech.

Malá rybka s neobvyklým aparátem

Badatelé vynaložili značné úsilí, aby rozeznali, jak maličká ryba zvuk vydává. Britský deník The Guardian poznamenal, že ryby nejčastěji vydávají zvuky vibrací svých plovacích měchýřů, které jim také umožňují volně se vznášet v různých vodních hloubkách. V případě zmíněné ryby ovšem takové vysvětlení nedostačovalo.

Zdroj: Youtube

Tým proto vysvětlení hledal s pomocí vysokorychlostního videozáznamu, mikrosnímkování počítačovou tomografií a analýzy genetických informací. Zjistil, že rybka je vybavená neobvyklým aparátem. Zahrnuje bubínkové chrupavky, specializované žebro a svaly odolné proti únavě. Zvuk ryba tvoří tak, že speciální sval pohybuje žebrem uloženým vedle plovacího měchýře a ten pak s prudkým zrychlením naráží do bubínkových chrupavek.

„To vyvolává prudké hlasité pulsy, které pak ryba spojuje do delších zvuků připomínajících volání buď dvoustranným střídáním nebo jednostranným stahováním svalů,“ dodal Britz.

Celá řada ryb má zuby, málokteré však budí tolik pozornosti, jako ty u ryby druhu pacu:

Ryby pacu mají zuby, které jsou skoro jako ty lidské
Tato ryba má zuby skoro jako člověk. Mužům může hodně ublížit, tvrdí fámy

CNN upřesnila, že střídavé stlačování měchýře zleva doprava vyvolává zvuky s vyšší frekvencí, zatímco opakované stlačování po jedné straně generuje nižší frekvenci.

Badatelé se domnívají, že samečci zvuky používají buď pro navigaci v kalných vodách, kde žijí, nebo může jít o výstrahu dalším jedincům v době páření.

Nejhlučnější živočichové


Vorvaň
, největší z ozubených velryb, dokáže pod vodou vydávat zvuky o síle k 240 decibelům.

Zdroj: Youtube

Sotva pět centimetrů dlouhé pistolové krevetě dal jméno práskavý zvuk jejích klepet, který dosahuje až 233 decibelů.

Zdroj: Youtube

Plejtvák obrovský, největší z žijících velryb, známý také jako modrá velryba, vydává zvuky o síle až 230 decibelů.

Zdroj: Youtube

K nejhlučnějším svého druhu patří netopýr rybožravý, jeho echolokační signály dosahují až 140 decibelů.

Zdroj: Youtube

Sloni dokážou vydávat signály o síle 120-140 decibelů, jen menší část je ale slyšitelná pro člověka.

Zdroj: Youtube

Zřejmě nehlučnějším ptákem na světě je jihoamerický zvonovec bílý, jeho volání dosahuje až 120 decibelů.

Zdroj: Youtube

Z nejčastějších společníků člověka patří k nejhlučnějším pes, rekordní záznam patří zlatému retrívrovi z Austrálie. Guinessova kniha rekordů uvádí, že jeho štěkot dosahuje 113 decibelů.

Zdroj: Youtube