Příroda neustále překvapuje lidi svými výtvory. Vědci nedávno objevili amazonskou rybu, která si kvůli jedinečnému vzhledu zasloužila neobvyklé vědecké pojmenování. Objevený druh v brazilské řece od nich dostal jméno Myloplus sauron. Odborníci mu ho dali, protože má kulaté tělo a výrazné oranžové a černé znaky připomínající známé Sauronovo oko z trilogie spisovatele Johna Ronalda Reuela Tolkiena.

Vzhled ryby připomíná Sauronovo oko:

„Jakmile kolegové navrhli jméno z Pána prstenů, věděli jsme, že je ideální,“ řekl kurátor ryb Rupert Collins z Přírodovědného muzea v Londýně, který byl vedoucím studie publikované v odborném časopise Neotropical Ichthyology. Dodal, že zejména jedinci s červenými ploutvemi a oranžovými skvrnami na těle vypadají přesně jako symbol zla z fantasy díla.

Tento druh ryby má však i další zvláštnost. Jeho zuby jsou podobné lidským, což znamená, že se stravuje rostlinami. Býložravý příbuzný piraně je známý jako pacu. Právě kvůli stravě se jim přezdívá vegetariánská piraňa.

V přírodě jsou i stromy vypadající jako fiktivní rasy z Pána prstenů:

Myloplus sauron se vyskytuje pouze v povodí řeky Xingu, přítoku Amazonky, kde žije více než šest set druhů ryb. Až sedmdesát z nich pak lze najít pouze v jihoamerických řekách.

Studie DNA

Podle expertů je obtížné odlišit od sebe druhy piraň a jejich příbuzných, protože během života mění vzhled. Právě studie jim měla pomoci lépe pochopit biodiverzitu v řece Amazonce. Server Science Alert doplnil, že podle předpokladů až 42 procent ryb zatím vědci neznají.

Během výzkumu zoologové nalezli dva nové druhy, již zmíněného saurona, druh Myloplus aylan a nově popsali již déle známou piraňu Schomburgkovu.

V Amazonii nedávno objevili obřího hada i drobnou žábu:

Objev se podařil pomocí porovnání vzorků DNA. Vědci tak zjistili, že existují tři odlišné genetické skupiny. Podrobným průzkumem dále odhalili, že těla ryb mají nepatrně rozdílné zbarvení, proporce a počet šupin.

Zároveň objevili i genetickou záhadu. „Našli jsme ryby v řece Tapajós, které měly spíš velkou skvrnu než pruh,“ vysvětlil Collins. Doplnil, že to mohlo značit další druh, jenže testy DNA byly hraniční, což naznačilo, že se jednalo pouze o odlišnou populaci.

Ryby Pacu mají zuby jako lidé:

| Video: Youtube

Vědci se nyní snaží zjistit, zda všechny tři druhy mají společného předka, nebo jsou nepříbuzné, ale vyvíjely se podobně.

„Prozatím jsme je ponechali v rodu Myloplus, ale v budoucnu je možná přesuneme,“ uvedl Collins.

Objevy nových druhů

V přírodě existuje stále mnoho živočichů, které lidé neznají. Dokazují to i objevy z poslední doby. Nedávno vědci v Jižní Americe nalezli nový druh velkého kolibříka.

Vědci objevili i malou rybku vydávající ohromný hluk:

V oceánu u Nového Zélandu zaznamenali stovky nových zvířat, včetně tvora podobného hvězdici. U italského pobřeží experti spatřili mořského červa s obříma očima. A nový podmořský svět s podivnými živočichy našli poblíž Velikonočního ostrova.

Zajímavosti o rybách pacu

  • Původním domovem je povodí Amazonky a Orinoka v Jižní Americe. Vyskytují se ale i v USA, někdy i v Evropě a Asii.
  • Mohou dorůstat až do velikosti jednoho metru a hmotnosti třiceti kilogramů.
  • V přírodě se dožívají patnácti let, v zajetí až 28 let.
  • Ačkoliv se převážně živí ovocem a rozkládajícími se rostlinami, mohou jíst i hlemýždě, žížaly a obilí.
  • Ryby mohou mít i chovatelé v akváriu. Každý jedinec ale potřebuje minimálně pět set litrů vody.

Ryby pacu je možné mít i doma v akváriu:

| Video: Youtube