Starověké kolosy nepřestávají fascinovat záhadology, kteří za jejich vznikem vidí návštěvu mimozemšťanů, ani seriózní vědce. Ti nedávno zjistili, že ke stavbě jednatřiceti pyramid v Egyptě, včetně turisty oblíbeného komplexu v Gíze, bylo klíčové starověké rameno řeky Nil. Později ale vyschlo, v současnosti je skryté pod pouští a zemědělskou půdou.

Archeologové u pyramid v Gíze našli desetimetrovou anomálii:

Egyptské pyramidy v Gíze jsou jediným dochovaným divem světa.
Je to desetimetrová anomálie. U pyramid v Gíze našli podivnou podzemní stavbu

Tým archeologů pojmenoval rameno Ahramat, což v arabštině znamená pyramidy. Ve studii zveřejněné v odborném časopise Communications Earth & Environment dále uvedl, že říční cesta byla zhruba 64 kilometrů dlouhá, 200 až 700 metrů široká a nejméně 25 metrů hluboká. Majestátní starověké stavby lemovala minimálně před 4700 až 3700 lety.

Objev zaniklého ramene Nilu v dnes již nehostinné saharské poušti podle odborníků pomáhá vysvětlit vysokou hustotu pyramid mezi Gízou a Lištem, který byl pohřebištěm ve Střední říši.

„Blízkost řeky k pyramidovým stavbám naznačila, že byla splavná během výstavby starověkých komplexů,“ sdělila autorka studie Eman Ghoneimová z Univerzity Severní Karolíny ve Wilmingtonu ve Spojených státech amerických.

„Zjištění o vyschlé části Nilu nám odhalují, že existovala vodní cesta, kterou Egypťané mohli využívat k přepravě těžkých bloků, vybavení, lidí i čehokoliv dalšího. Skutečně to pomáhá vysvětlit stavbu pyramid,“ řekla BBC egyptoložka Suzanne Onstineová z Memphiské univerzity, která se podílela na výzkumu.

Vědci poprvé zmapovali vyschlé rameno řeky Nil, které bylo klíčové pro stavbu pyramid:

Archeologové ve studii uvedli domněnku, že pod poli a pouštními písky podél ramene Ahramat může být pohřbený nespočet chrámů. Budou však potřebné další průzkumy a analýzy.

První zmapování zaniklé řeky

Archeologové se již mnoho let domnívali, že dávní Egypťané používali vodní cestu k přepravě těžkého materiálu. Jenže podle Ghoneimové neměli jistotu, kde se řeka nacházela, jaký měla tvar a velikost, ani jak blízko k pyramidám tekla.

Pro zjištění bližších informací o zaniklém rameni Nilu výzkumníci použili radarové satelitní snímky, historické mapy, geofyzikální průzkumy a výzkumy jádra sedimentů. Ve studii uvedli, že dokázali pomocí technologií proniknout pod povrch písku a vytvořit snímky skrytých útvarů včetně zanesených koryt řek a starověkých staveb.

Odborníci objevili tajemnou chodbu v pyramidě v Gíze:

V Cheopsově pyramidě v Gíze má být podle egyptologů skrytá místnost.
Tajemství pyramidy v Gíze: Odborníci si lámou hlavy nad záhadou prázdné komory

„Vytvořili jsme první mapu dávno ztraceného starověkého ramene řeky Nil,“ prohlásila pro CNN Ghoneimová. Dodala, že v minulosti se vědci mnohokrát snažili o rekonstrukci raných nilských vodních toků, jenže byli z velké části omezení sběrem vzorků půdy z menších lokalit, což vedlo k mapování pouze určitých úseků.

Experti také zjistili, že tok vody a její objem se měnily již v průběhu staveb. „Králové čtvrté dynastie se museli rozhodovat jinak než panovníci dvanácté dynastie,“ uvedla pro deník The Guardian Onstineová.

Ilustrace, jak Egypťané stavěli pyramidy:

Zdroj: Youtube

Proč rameno řeky vyschlo, zatím vědcům není jasné. Podle Ghoneimové je možné, že v období sucha a rozšiřování Sahary se do oblasti dostal písek, který vodní tok zanesl.

Egypt odkrývá svá tajemství

Egypt je bohatým archeologickým nalezištěm, které ukrývá mnoho pokladů. Letos v březnu vědci informovali o nálezu horní části sochy faraona Ramsese II. V Sakkáře objevili ukryté mumifikační dílny i s obsahem. Loni se jim také podařilo najít tunel, který mohl vést k hrobce Kleopatry.

V Luxoru vědci odkryli hrobku, o které neměli ponětí:

Chrámový komplex v Luxoru.
V egyptském Luxoru odkryli královskou hrobku. Vědci o ní neměli ani ponětí

Zajímavé byly i nálezy různých relikvií. V hrobě v oblasti Tunah Al Jabal byla ukryta kniha zaklínadel. V rituálních vázách vědci identifikovali ještě stopy alkoholu a omamných látek. Významný byl i objev 4300 let starého sarkofágu. Odborníci též zjistili, jaký byl skutečný význam mumií se zlatým jazykem. Rovněž vytvořili 3D model obličeje běžného starověkého Egypťana žijícího před 35 tisíci lety.