Velmi nečekaný objev se podařil dělníkům v městečku Wettin v německé spolkové zemi Sasko-Anhaltsko. Při loňské instalaci nového kanalizačního potrubí vykopali sbírku 285 stříbrných mincí. Státní úřad pro památkovou péči a archeologii však o nálezu informoval až nyní.

V Německu dříve nalezli i ďáblovu kletbu:

Historici po rozboru nalezeného pokladu zjistili, že mince pocházejí z let 1499 až 1652. Většinu tvoří regionální saská platidla. Našli zde však i několik vzácnějších kusů jako například schreckenberský groš. Byly zde i zahraniční mince jako italské scudo z roku 1630 vyražené toskánským velkovévodou.

Podle odborníků je složité přesně určit současnou hodnotu nalezených peněz. Poklad by však mohl odpovídat výdělku tehdejšího mistra řemeslníka za deset let.

Nález stříbrných mincí v Německu:

„Dnes by to bylo přibližně 500 tisíc eur (v přepočtu asi 12,3 milionu korun), pomineme-li historickou hodnotu mincí,“ řekl pro deník Bild Oliver Dietrich ze Státního úřadu památkové péče a archeologie Saska-Anhaltska.

Bohatý starosta

Vědci předpokládají, že původním majitelem mincí byl někdejší starosta pivovarnického městečka Wettin Johann Dondorf. Poklad by mohl být součástí jeho nashromážděného bohatství ze zemědělství, vinařství a pivovarnictví.

Údajně soud po jeho smrti při odhadování majetku zjistil, že úředník nashromáždil více než 2500 tolarů a 500 dukátů. I tyto mince měl umístěné v kožených váčcích různě po domě. Této teorii napovídá i fakt, že dělníci platidla nalezli pod statkem ze 17. století, který v té době patřil Dondorfovi.

Třicetiletou válku v Evropě doprovázel i mor. U Norimberku pak byl obří hromadný hrob:

Podle expertů původní majitel zakopal váček s penězi po skončení třicetileté války, která probíhala mezi lety 1618 až 1648.

Ačkoliv mince po staletích v zemi získaly nazelenalý odstín, archeologové je plánují veřejnosti ukázat detailněji. Sbírku zdigitalizují a na skeny jednotlivých kusů pak bude možné se podívat na serveru projektu Kenom.

Nalezené poklady

Výjimečný nález velmi cenného předmětu se podařil i archeologům v Anglii, kteří vykopali římský bronzový dvanáctistěn, o němž se dosud neví, k čemu sloužil. V Pompejích vědci nalezli ohromující umělecké fresky znázorňující trojskou válku. Experti z Univerzity Cambridge odhalili dopisy francouzských námořníků z 18. století obsahující plno intimností. A pod Římem vědci nalezli mozaiku složenou z mušlí a korálů.