Zhruba 49 metrů dlouhá bárka Zibello sloužila za druhé světové války k přepravě dřeva a potopila se v roce 1943. Za normálních okolností je ukryta hluboko na říčním dně, ale nyní je hladina vody v řece tak nízko, že se i tento vrak znovu vynořil. Informuje o tom tisková agentura 
Associated Press.

„Je to poprvé, co můžeme vidět tento člun," řekl agentuře AP Raffaele Vezzali z nedaleké vesnice Gualtieri, který kolem daného místa jezdí často na kole, ale o vraku se dozvěděl až nyní díky jeho překvapivému objevu.

Trosky potopené bárky vyfotil za pomoci svého dronu také další místní občan Alessio Bonin, který se svěřil se svými pocity novinářům z britského deníku Guardian. Podle něj to byl překvapivý pohled.

Archeologická lokalita Kemune ve vyschlé oblasti Mosulské nádrže.
Sucho v Iráku odkrylo dávné město s poklady. Celá léta ho ukrývala řeka Tigris

„V posledních letech se dala rozpoznat příď lodi, takže jsme věděli, že tam je, ale vidět v březnu, kdy je v podstatě ještě zima, celé plavidlo takto vynořené nad vodou, to bylo opravdu drama," řekl Bonin. „V tomhle ročním období jsem tu takové sucho ještě neviděl - naší hlavní starostí bývaly v téhle době vždycky spíš záplavy, a teď najednou abychom se báli, že nám řeka úplně zmizí."

Sucho ohrožuje italské hospodářství

Podle webu Science Alert přispívá k suchu řada faktorů vyvolaných klimatickými změnami. Agentura AP uvádí, že v severní Itálii nepršelo už více než 110 dní, množství sněhových srážek letos kleslo o 70 procent a nadprůměrné teploty vyvolaly předčasné tání sněhu a ledovců v okolních Alpách, což připravilo povodí Pádu o zásobárnu vody na léto.

Šéf Správy povodí Pádu Meuccio Berselli agentuře AP sdělil, že naměřený průtok řeky ve vesnici Boretto ležící na jejím břehu klesl z obvyklých 476 tisíců galonů (1,8 milionu litrů) za vteřinu v současnosti na pouhých 80 tisíc galonů (303 tisíc litrů).

Sucho ohrožuje jak zásoby pitné vody, tak i dostatek vláhy pro zemědělství v nejintenzivněji obhospodařovaném regionu Itálie. V ohrožení je podle AP také výroba energie pomocí vodních elektráren.