Vědci nedaleko Velikonočních ostrovů objevili nejméně padesát nových druhů mořských živočichů. Celkově se jim podařilo kolem opuštěného ostrova Salas y Gómez najít 160 druhů, o kterých dosud nevěděli, že se v oblasti vyskytují. Jsou mezi nimi chobotnice, ryby, korály, měkkýši, mořské hvězdice, křemité houby, mořští ježci, krabi a další korýši.

V Tichém oceánu byla podivná černá vajíčka:

Nalezená černá vajíčka na dně Tichého oceánu.
Hluboko v Tichém oceánu ležela záhadná černá vajíčka. Nikdo neví, co je nakladlo

Expedice navázala na lednovou výzkumnou plavbu Schmidtova oceánského institutu, při které experti zkoumali především oblasti kolem vulkanických hřebenů Nazca a Juan Fernandez Ridge, kde rovněž objevili zhruba sto nových živočišných druhů.

Tichý oceán v oblasti Velikonočních ostrovů skrývá mnoho dosud neznámých živočichů:

Zdroj: Youtube

Mezinárodní výzkumný tým dosud prozkoumal deset podmořských hor a dva vulkanické ostrovy nacházející se na 2900 kilometrů dlouhém sopečném pohoří pod oceánem. Díky tomu zjistil, že jednotlivé oblasti ukrývají jedinečné ekosystémy, které se vzájemně liší. Některé jsou například bohaté na korály, zatímco v dalších lze pozorovat zahrady křemitých hub.

Význam pro ochranu oceánů

Informace získané během expedice poskytnou podklady pro správu a případné rozšíření chráněných mořských oblastí, zejména v okolí ostrova Rapa Nui. „Pozorování odlišných podmořských ekosystémů poukazuje na důležitost jejich ochrany,“ uvedla hlavní vědecká pracovnice Erin Eastonová z univerzity Texas Rio Grande Valley. Doufá, že výzkum pomůže se zřízením chráněné krajiny.

Objevený tvor vypadá jako vetřelec:

Promachocrinus Vanhoffenianus. Vědci nyní při průzkumu Jižního oceánu narazili na podobného na ostnokožce
Co to je? Potápěče překvapil v Jižním oceánu děsivý tvor, vypadá jako vetřelec

Salas y Gómez je důležitým bodem pro migraci živočichů, jako jsou velryby, mořské želvy, mečouni, tuňáci i žraloci. Také je jednou z několika světových lokalit, o jejichž ochranu se uvažuje po ratifikaci Smlouvy OSN o volném moři. Dosud je chráněná pouze část zasahující do chilské jurisdikce, velká plocha však leží v mezinárodních vodách Jižního Tichého oceánu.

Aby dokument vstoupil v platnost, musí jej ratifikovat šedesát zemí, zatím tak učinily pouze Chile a Palau.

Nálezy u Nového Zélandu

Nedávno se jinému vědeckému týmu z neziskové organizace Ocean Census podařilo najít zhruba stovku do té doby neznámých mořských živočichů kolem útvaru Bounty Trough u východního pobřeží Nového Zélandu.

Experti se podle vedoucího expedice a mořského biologa Alexe Rogerse domnívají, že po postupné analýze zhruba 1800 vzorků živočichů nakonec odhalí několik stovek nových druhů.

Tým z Ocean Census nejvíc zaujal druh vypadající jako mořská hvězdice, chobotnice, nebo sasanka. Vědci zatím netuší, kde na stromě života se pozoruhodný tvor nachází. Někteří odborníci se domnívají, že by se mohlo jednat o druh hlubokomořského korálu známého jako oktokorál.