Tým specialistů z americké Historické společnosti pro vraky lodí na Velkých jezerech (GLSHS) nalezl vrak lodi Arlington, která se v roce 1940 potopila na dno Hořejšího jezera. Významný objev zaznamenal díky spolupráci s výzkumníkem Danem Fountainem, který v oblasti před lety spatřil anomálii. „Bez něj bychom plavidlo možná nikdy nenašli,“ sdělil výkonný ředitel muzea Bruce Lynn.

Nález lodi Arlington na dně Hořejšího jezera:

Zdroj: Vimeo

Fountain na základě analýzy dat z dálkového průzkumu Země kontaktoval zástupce muzea, aby je požádal o pomoc s výzkumem oblasti. „Věděli jsme, že tam něco je. Díky sonaru jsme objevili něco, co vypadalo jako vrak lodi,“ řekl pro CNN Fountain. Experti s pomocí podvodních dronů a moderních technologií lokalizovali pozůstatky 74 metrů dlouhé nákladní lodi v hloubce zhruba 182 metrů. Identifikování vraku jim trvalo dva dny.

U kanadského pobřeží se zjevil neznámý vrak:

Oceány ukrývají tisíce vraků lodí. Některé jsou opředeny tajemstvím. Ilustrační foto
U kanadského pobřeží se zjevil tajemný vrak lodi. Nikdo neví, odkud se vzal

„Jsme nadšení, protože jsme konečně zjistili, kam přesně se loď potopila,“ řekl Fountain. Dodal, že je ale stále záhadou, proč šla loď ke dnu, i z jakého důvodu se její kapitán rozhodl čelit stejnému osudu.

Loď opředená tajemstvím

Loď plně naložená pšenicí vyrazila 30. dubna 1940 z dnes zaniklého města Port Arthur v kanadském státě Ontario do přístavu v Owen Sound. Tou dobou na jezeře byla hustá mlha, která se v zápětí změnila v bouři. Do ní se spolu s Arlington dostala i jiná nákladní loď Collingwood.

Washington Post s odkazem na někdejší svědectví přeživších námořníků napsal, že první důstojník nařídil, aby se plavidlo přiblížilo k pobřeží. Kapitán Frederick Burke ale pokyn zrušil, a loď se vrátila na kurz přes otevřené jezero.

Ráno 1. května lodní strojník spustil nouzový poplach poté, co Arlington začala nabírat vodu. Burke však nevydal rozkaz k evakuaci, a tak posádka učinila rozhodnutí podle sebe a hledala útočiště na Collingwoodu. „Nevím, co se stalo. Loď byla pokrytá ledem a šla rychle ke dnu,“ citovala CNN dobové vyjádření člena posádky pro deník Toronto Daily Star.

V ledových vodách Baltského moře leží desítky let ztroskotaná plavidla, kterým se přezdívá lodě duchů. Podívejte se dovnitř:

Na dně Baltského moře leží desítky tisíc potopených lodí. Vraky jsou většinou velmi dobře zachovalé. Ilustrační snímek
Jak to vypadá uvnitř lodí duchů? Ze záběrů kajut potopených vraků až mrazí

Kapitán Burke na potápějící se lodi zůstal. Svědci řekli, že těsně předtím, než zmizel pod hladinou, mával zachráněným námořníkům na druhém plavidle. Podle nich dodržel námořní tradici, která praví, že v případě nouze zůstává kapitán na palubě, dokud nejsou cestující a členové posádky evakuováni.

Pro experty je Burkeovo jednání dodnes tajemstvím. Nechápou, proč se nepokusil zachránit, když mohl. „Je to příběh o tom, že kapitán šel ke dnu s lodí. Ale nemusel,“ řekl pro Washington Post ředitel obsahu a komunikace GLSHS Corey Adkins.

Ilustrace kapitána Burka.Kresba kapitána Burka.Zdroj: se svolením Muzea vraků na Velkých jezerech

Další nálezy vzácných vraků

Letos se jedná již o druhý zajímavý nález ztroskotané lodi. Koncem ledna Kanaďané poblíž pobřeží ostrova Newfoundland objevili vrak neznámé lodi, která by mohla pocházet z 19. století.

Na dně norského jezera Mjøsa nalezli vědci vrak lodi starý stovky let:

Nejen oceány, ale i velká jezera skrývají na dně vraky lodí. Ilustrační snímek
Zamrzlý v čase. Na dně největšího norského jezera objevili středověký vrak

V roce 2022 experti nalezli poblíž ostrovního státu Bahamy španělskou galeonu, která převážela poklad nesmírné hodnoty. Jiná expedice objevila 1200 let starý vrak u břehů Izraele, který byl důkazem, že obchodníci ze Západu připlouvali do přístavu i po dobytí Svaté země islámskými bojovníky.

Nebo na dně norského jezera se skrývalo středověké plavidlo s unikátními kůlovými sloupy.