Podařilo se mu ukončit čtvrtstoletí trvající pátrání. Potápěčský veterán Kostas Thoctarides konečně nalezl vrak britské ponorky HMS Triumph. Potopila se pravděpodobně po zásahu torpéda, dlouhé desetiletí ji nikdo nedokázal lokalizovat.

Potápěč se britskému deníku Independent svěřil, že hledání ponorky byla nejtěžší mise, jakou kdy v životě podnikl. Vrak našel ve 203metrové hloubce v Egejském moři deset kilometrů od řeckého pobřeží. Na zveřejněných videích z místa nálezu, která vyvěsil na svůj profil na Facebooku, je vidět, že se na dně povaluje i kompas, palubní dělo a kormidlo.

Záběry potopeného vraku:

Zdroj: Youtube

Tajné mise

Ponorka zahájila svoji činnost v květnu 1939 a v průběhu války vykonala kolem dvaceti misí a tajných operací. Během svého fungování potopila několik nepřátelských lodí a také italskou ponorku Salpa. „Historie Triumphu je jedinečná a je neoddělitelná od národního odboje a tajných služeb, které působily v temných dnech okupace," uvedla členka pátracího týmu Rena Giatropoulou.

Ponorka byla součástí důležitých misí, včetně záchrany uvězněných vojáků prchajících do Alexandrie v Egyptě. Známá je taky pro pomoc při infiltraci britských zpravodajských důstojníků do Řecka, aby pomohli tamnímu odporu.

Titanic na dně oceánu
Ve vraku Titaniku našli dlouho hledaný poklad. Je vyrobený ze zubu megalodona

Poslední mise ponorky se udála v prosinci 1941. HMS Triumph při ní měla provést dvě speciální operace a také jednu válečnou hlídku právě v oblasti Egejského moře. Jednou ze speciálních misí byla koordinace útěku třiceti britských uprchlíků na Antiparos. Pak už se mělo plavidlo vrátit do Anglie ke generální opravě a dlouhodobé údržbě. Tam se však nikdy nedostalo.

Nikdo nepřežil

V době, kdy se ponorka ztratila, bylo na její palubě 64 osob, z toho 55 členů posádky, sedm důstojníků a dvě komanda. O příčině potopení se toho moc neví, předpokládá se ale, že ho způsobil silný výbuch v její přední části. Jeden z expertů podle portálu Live Science doplnil, že není jasné, zda byla exploze vnější, tedy způsobená výbuchem hlubinné pumy nebo námořní miny, či vnitřní, tedy zapříčiněná výbuchem jednoho z vlastních torpéd ponorky.

Podle odborníků takovou nehodu nikdo na palubě nepřežil. Všechny poklopy byly při ohledávání vraku zavřené, ponorka se tedy pro posádku stala podvodním hrobem.

„S HMS Triumph musí být zacházeno s respektem a posvátností, kterou si zaslouží jako námořní válečný hrob,“ uvedla vědkyně.

Nejen oceány, ale i velká jezera skrývají na dně vraky lodí. Ilustrační snímek
Zamrzlý v čase. Na dně největšího norského jezera objevili středověký vrak

Objevení britské ponorky není jediným významným nálezem válečných plavidel v tomto roce. V dubnu například námořní badatelé objevili potopenou japonskou obchodní loď Montevideo Maru, která byla naposledy spatřena v roce 1942 u filipínského pobřeží. Při potopení se na palubě nacházelo 864 vojáků z Austrálie. Podle odborníků ji torpédem zasáhla americká ponorka, aniž by tušila, že je plná zajatců.