Americká vláda má provozovat dlouholetý program inženýrství nalezených neidentifikovaných létajících objektů - UFO, při kterém se jí z údajných míst havárií podařilo zajistit „nelidské“ biologické vzorky. U Kongresu to dle mnoha zahraničních médií tvrdil zpravodajský důstojník ve výslužbě David Grusch, jenž se z člena pracovní skupiny Pentagonu pro neidentifikované vzdušné jevy stal whistleblowerem (informátorem, který upozorní úřady na nekalé praktiky uvnitř vlastní organizace).

Grusch sdělil, že mu úřady dříve odepřely přístup k některým vládním projektům pro UFO, ale že zná přesné lokace ztroskotaných neznámých létajících plavidel zajištěných Spojenými státy. Taky vypověděl, že Američané získali od pilotů těchto strojů biologickou hmotu neshodující se s lidskou. „Vyhodnotili to tak lidé s přímými znalostmi utajovaného programu, s nimiž jsem mluvil a i v současnosti se tím zabývají,“ řekl.

Vizualizace UFO. Pentagon hlásí až 400 setkání.
Pentagon odtajnil informace o UFO: Hlásí čtyři sta setkání, vše prověřuje

Dle Sky News však upřesnil, že si netroufá nalezené materiály označit za mimozemské, proto spíš preferuje výraz „nelidské“.

Dál uvedl, že osobně neviděl žádné mimozemské lodě ani těla. Svá zjištění zakládá na výpovědích více než čtyřiceti svědků, které vyslechl během čtyř let v rámci své profesní funkce. „Svědectví mi poskytly osoby s dlouholetou legitimací a službou této zemi. Mnohé z nich se i podělily o přesvědčivé důkazy v podobě fotografií, oficiální dokumentace a utajovaných ústních výpovědí,“ sdělil a dodal, že množství důkazů bylo před Kongresem záměrně utajeno.

V roce 1957 ohlásila řada obyvatel texaského Levellandu, že se setkala se záhadným šedesátimetrovým světélkujícím objektem schopným zhasínat motory aut. Možná šlo o kontakt s mimozemskou civilizací:

Zdroj: Jaroslav Krupka, Jakub Vítek

Na základě toho se jej zákonodárci ptali, zda vláda měla nějaký kontakt s mimozemšťany či zda byl někdo zavražděn, aby nedošlo k vyzrazení informací o mimozemské technologii. Grusch odpověděl, že to nemůže komentovat. Stanice NPR s odkazem na záznam případu uvedla, že bývalý agent se na veřejném slyšení zdržel sdělování dalších informací, ale nabídl prozrazení podrobností za zavřenými dveřmi. Bývalý zpravodajský důstojník pak komisi řekl, že on a několik dalších kolegů se stali terčem „administrativního terorismu“. Také od doby, kdy se rozhodl údaje zveřejnit, se občas obával o svůj život.

Kongres v poslední době tlačí kvůli národní bezpečnosti na zpravodajské služby, aby zajistily větší transparentnost ohledně neidentifikovaných vzdušných jevů. Dle zákonodárců totiž mohou představovat vážnou hrozbu pro vojenské a civilní letouny. I proto chtějí, aby se informovala veřejnost, a tím se i víc problematice porozumělo. I proto nyní probíhají slyšení s bývalými vojenskými příslušníky.

Záznam slyšení o UFO v Kongresu USA:

Zdroj: Youtube

Neuvěřitelné výpovědi pilotů

U Kongresu rovněž promluvil bývalý pilot námořnictva Ryan Graves, který se se svou stíhačkou F-18 setkal u pobřeží Virginia Beach s letadlem vypadajícím jako tmavě šedá nebo černá krychle uvnitř průhledné koule, jejíž průměr odhadl na pět až patnáct metrů. Při setkání ho zarazilo, že objekt zůstal nehybný navzdory panujícímu větru o síle hurikánu. Zákonodárcům řekl, že ačkoliv tehdy podal bezpečnostní zprávu, nedostal žádné oficiální potvrzení o incidentu.

Graves poté založil skupinu Americans for Safe Aerospace podporující letce, kteří nahlásili kontakt s neidentifikovanými vzdušnými jevy. Získal tak několik výpovědí od vojenských a komerčních pilotů, jež viděli objekty provádějící manévry, které jsou nevysvětlitelné vzhledem k současným lidským technologiím a možnostem. „Kdyby každý mohl vidět data ze senzorů a videí, jež jsem byl svědkem, naše debata by vypadala jinak,“ dodal dle stanice NPR.

Záběry UFO pořízené piloty amerického námořnictva
Uniklé záběry UFO jsou pravé, potvrdilo námořnictvo USA. Lidé je neměli spatřit

O děsivém zážitku se zvláštní technologií promluvil i bývalý nadporučík námořnictva David Fravor. Ten spolu s dalšími třemi příslušníky služby spatřil bílý létající objekt ve tvaru bonbonu Tic Tac nad pobřežím San Diega. „Nemělo to žádné rotory ani křídla,“ sdělil. Dále vypověděl, že když se letci snažili k záhadnému plavidlu přiblížit, prudce zrychlilo a zmizelo přímo před nimi, aniž by zanechalo znatelné turbulence.

Dodal, že úřady se případem začaly zabývat až dlouho po ohlášení, přesto tomu stále nevěnovaly nijak zvláštní pozornost. Video z incidentu, který se stal v roce 2004, americké orgány zveřejnily o šestnáct let později.

Záběry kontaktu s UFO z roku 2004:

Zdroj: Youtube

Pentagon o utajených programech neví

Agentura Associated Press upozornila na středeční prohlášení ministerstva obrany USA, v němž se uvedlo, že šetření Pentagonu nepřineslo žádné ověřitelné informace potvrzující, že by v minulosti nebo současnosti existovaly programy týkající se inženýrství mimozemských materiálů.

Oumuamua je objekt, který astrofyzik Avi Loeb považuje za mimozemské dílo
Jsme ve vesmíru sami? Projekt Galileo je nadějnou misí za tajemnými artefakty

Kontakt s mimozemšťany je však tento měsíc v USA velkým tématem. V reakci na zájem veřejnosti a politický tlak se federální a vojenské agentury podělily o množství informací o nevysvětlitelných setkáních s neznámými vzdušnými objekty. Ukázalo se však, že mnoho pozorování mělo obyčejný původ; jednalo se například o meteorologické balóny, bezpilotní letadla, odpadky nebo ptáky.

Skupina vědců a vysloužilých astronautů dle Sky News uvedla, že došlo k nárůstu počtu pozorování, ačkoli pouze malá část z nich obsahovala signály, které by mohly být považovány za anomální.