„Strom věnoval majitel zahrady z Bohutína. Smrk je sice krásný, ale již narušoval opěrnou zídku u domu, takže bylo vydáno povolení ke kácení," sdělil Pavel Damiančík z Podniků města Šumperka, který má na starosti městskou zeleň. S omezením nyní musejí počítat řidiči, kteří budou chtít u radnice zaparkovat. Počet stání se totiž dočasně snížil.

Kromě stromu u šumperské radnice bude další, ale menší jehličnan zdobit Točák, kde v pátek 30. listopadu začínají tradiční vánoční trhy. Týž den se oba stromy také rozsvítí, ozdobí je stovky žárovek.

Radnice na vánoční výzdobu v centru města vynaložila 230 tisíc korun. Doprava a instalace obou stromů představuje náklady za 20 tisíc korun, za dalších 10 tisíc jsou další dekorace v okolí radnice. Nejnákladnější jsou ale žárovky a další světelné prvky, které například zdobí sloupy veřejného osvětlení. Radnici přijdou na 200 tisíc korun.

V Lošticích je rozsvěcení vánočního stromu spojeno s vítáním Mikuláše a odehraje se v úterý 4. prosince v 17 hodin. Smrk dorazil na náměstí z nedalekých Vlčic.

Na mohelnické náměstí už doputoval smrk z Úsova. Jeho rozsvěcení s kulturním a zábavným programem pro děti včetně soutěže o nejlepší masku čerta a Mikuláše připravuje město na středu 5. prosince od 16.30.