Šumperský region byl jedním ze šestnácti okresů tehdejšího Československa, které byly radioaktivními látkami zatíženy nejvíce.

Naměřené hodnoty byly vyšší jen v okresech Benešov, Opava a Náchod.

„První informace, že na Ukrajině vybouchla atomová elektrárna, se lidé v prvních dozvídali neoficiálně, kolovaly různé zprávy a dohady," vzpomíná šestasedmdesátiletý Bohumil Tesař ze Šumperku, který byl v 80. letech voják z povolání.

Šíření radioaktivního mraku nad Evropou

"Běžná porucha"

Tehdejší úřady situaci zpočátku bagatelizovaly. Havárie byla prezentovaná v duchu oficiálních sovětských zpráv jako běžná porucha. Zvýšení radiace se sice nepřipouštělo, měření se ale prováděla.

„Tehdy pověřený dozorčí důstojník na Okresní vojenské správě měřil v Šumperku radiaci dozimetrem dvakrát denně, údaje se zapisovaly. Ale nevzpomínám si, že by naměřené hodnoty nějak prudce stoupaly. Ani jsme na vojenské správě neměli žádné zvláštní instrukce, které by se týkaly ochrany obyvatelstva," dodal Bohumil Tesař.

První zprávu o výbuchu Československá tisková kancelář vydala 28. dubna 1986 podle sovětské agentury TASS. „Ve světě došlo k podobným haváriím nejednou," znělo také ve zprávě.

Následující dny oficiální místa prostřednictvím ČTK zveřejnila několik zpráv o tom, že není ohroženo zdraví obyvatelstva a není třeba přijímat na území Československa žádná zvláštní opatření. Zvýšení radioaktivity úřady oficiálně připustily až 4. května.

Zastavená výroba dětské výživy

Měřicí stanice přitom první signály o příchodu vzdušných kontaminovaných mas zachytily v průběhu noci z 29. na 30. dubna.

Poté zaznamenaly ještě dva významné průchody Československem, a to 3. až 4. května a o tři dny později.

Průměrná dávka ozáření, které byl běžný občan v důsledku Černobylu v roce 1986 vystaven, byla ale podle vědců v limitech neohrožujících zdraví.

„Kamarád v době havárie jezdil s kamionem na Ukrajině a pohyboval se v zasažené oblasti. Později měl vážné zdravotní problémy, měl to být důsledek ozáření. V Šumperku si na žádná opatření nevzpomínám, teprve nějaký čas po havárii se ale měnil písek ve všech dětských pískovištích, mezi lidmi se také říkalo, že by se neměly sbírat houby," vzpomněl Bohumil Tesař.

Až později byl také vydán zákaz spotřeby a distribuce ovčího mléka a výrobků z něj.

Dočasně se také zastavila výroba dětské mléčné výživy v některých továrnách. Přestaly se také vyrábět léky z hovězích štítných žláz. Dojnice měli zemědělci krmit pouze suchým krmením.

Ozdravné pobyty 

Největší havárii v historii jaderné energetiky na Šumpersku už pětadvacet let připomínají ozdravné tábory, na které v létě jezdí ukrajinské děti ze zamořených oblastí v blízkosti Černobylu.

Loni se strávily několik týdnů ve středisku Václavov u Oskavy. Děti trpí zdravotními problémy, které jim způsobuje život v kontaminovaném prostředí. Často se jedná o poruchy krvetvorby, dýchací potíže i choroby štítné žlázy.