„Absolventi sice mají teoretické znalosti, ale nedostává se jim praxe. A právě tu upřednostňují zaměstnavatelé, když hledají nové pracovníky. Výsledkem je pak začarovaný kruh, ve kterém se točí generace mladých bez pracovních návyků a klesajícími šancemi na získání práce," říká tisková mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková necelé dva měsíce před maturitami, po nichž se počet absolventů hledajících uplatnění zvyšuje.

Čísla z konce února popisující situaci na prostějovském úřadu práce sice ukazují snižující se nezaměstnanost, uchazečů o práci je však jen na Prostějovsku stále více než pět a půl tisíce. Včetně téměř dvou tisíc mladistvých a čerstvých absolventů.

Jenže ne vždy mají studenti podle zaměstnavatelů dobrý přístup k tomu, aby praxi ještě před vstupem na trh práce získali. A na ni také dobré reference.

„Na mladé generaci mi chybí větší odpovědnost a také ochota udělat něco navíc. Sice si většinou povinnosti splní ale nic víc," říká výkonný ředitel prostějovské Mechaniky František Pyrolt.

Do firmy přesto studenti docházejí na praxi a mají zde i dobré zkušenosti.

„Většinou máme ještě docela dobré zkušenosti. Například praktikanti obchodní akademie byli velkým přínosem. Co se týká třeba neaktivního přístupu, jedná se podle mě o generační problém," vyjadřuje se.

U některých se nemusíme stydět, u jiných musíme doufat

Na praxi posílají studenty také ze Střední školy designu a módy v Prostějově.

„V každé třídě jsou různí studenti. Za některé se skutečně na praxích nemusíme stydět, u jiných zase musíme doufat, že nějak slušně dopadnou. Je to generační problém, který se projevuje třeba ve škole. Už tam je dobře vidět přístup mladého člověka k práci," vysvětluje ředitelka školy Ivana Vaňková.

Poukazuje však také na to, že ne všechny firmy jsou ochotné člověka na praxi přijmout.

„Někdy je skutečně těžké najít podnik se zájmem a je to obtížnější než v minulosti. Hlavně pro malé firmy s minimem zaměstnanců jsou praktikanti spíše přítěží. Musí se jim totiž někdo věnovat a vysvětlovat jim věci," dělí se o své zkušenosti Ivana Vaňková.

Školy mají podle ní přehled o tom, jak si studenti na praxích vedou. Zaměstnavatelé totiž zasílají zpětnou vazbu a popisují činnost studenta.

O tu se zajímá i prostějovská Střední odborná škola podnikání a obchodu. Podle slov ředitele Václava Křupky z ní vyplývá, že mají ve společnostech se studenty spíše dobré zkušenosti.

„Studenti mívají praxi i u svých rodičů, v dalších případech máme dlouhodobou spolupráci s podniky. Nemají tam s nimi větší problémy a je s nimi většinou spokojenost. Navíc si myslím, že na praxe, které jsou u nás povinné, chodí i rádi," uzavírá ředitel školy.