„V plánu je komplexní revitalizace přilehlého parku a jeho doplnění o objekty, které by měly celý prostor oživit. Pro představu by zde mohl být café bar se zvýšenou letní terasou, kde by jeho provozovatel mohl zároveň využít molo k půjčování lodiček," vykreslil v rozhovoru pro Deník Tomáš Kočnar.

Váš návrh je opravdu impozantní. Proč jste jej navrhl právě takto?
Nevím, jestli impozantní je to pravé slovo pokud jde o návrh, spíš bych řekl, že impozantní je řeka a údolí, kterým protéká, včetně okolních lesů. Návrh má už jen v celku jednoduchý cíl – toto všechno zprostředkovat a přiblížit lidem. Jde o to, že nábřeží v Kropáčově ulici nabízí ty nejúžasnější výhledy na údolí Bečvy směrem k Teplicím, ale většina lidí o tom ani neví, protože sem nechodí, nic je tady nepřitahuje. Možná vám lidé odpoví, že pokud tu někdy byli, tak to bylo někdy před pětadvaceti lety, nejspíš s lampionem v ruce.

Co vás inspirovalo?
Může to být vzpomínka na starý jez, který nám novodobí vodohospodáři vzali a který nabízel jedinečný kontakt s vodou. Může to být design a částečné převzetí některých prvků, které můžete vidět někde v přístavišti – hausbót, molo, dřevěná paluba. Ale může to být i sledování soudobých urbanistických trendů jak revitalizovat nábřeží.

Architekt Tomáš Kočnar navrhl zastupitelům města zajímavé řešení břehu řeky Bečva v Kropáčově ulici

Architekt Tomáš Kočnar navrhl hranickým zastupitelům zajímavé řešení břehu řeky Bečvy v Kropáčově ulici

Počítáte s napodobením stávající historické zdi?
Vycházíme z toho, co bylo dohodnuto na dřívějších jednáních s Povodím Moravy a co odsouhlasilo městské zastupitelstvo na svém květnovém zasedání. To znamená, že nebude nově postavena doslovná replika původní zdi, ale bude postavena nová ochranná zeď, která bude respektovat původní materiálové řešení, tedy kámen a beton, ale ve zjednodušeném designu. Co je poměrně zásadní v našem návrhu, to je vložení soudobých urbanistických prvků do trasy zdi. Asi nejvýraznější je v tomto směru stupňovitá úprava nábřeží v délce téměř sedmdesáti metrů, která by měla nabídnout oddychovou a relaxační zónu v kontaktu s hladinou řeky, dále je to objekt café baru se zvýšenou letní terasou a půjčovnou lodiček.

Jakým způsobem lidé budou moci využít vaše navrhované spojení s vodou?
Věřím, že pokud se vše podaří zrealizovat, nebude to jen letní slunění u vody, nebo zimní krmení labutí. Jsou města, která v rámci zapojení nábřeží do života města pořádají v těchto místech nejrůznější kulturní a společenské akce, od závodů amatérských plavidel, setkání lodních modelářů, nebo vystoupení jazzové kapely na plovoucím pódiu. Asi ukáže až čas, co všechno tento prostor unese.