V provozu je Branná, lyžovat se bude také v Koutech či v Hrubé Vodě. V Jeseníkách od víkendu sněží, přírodní pokrývka je však zatím pro lyžování nedostatečná.

„Máme na svazích asi deset centimetrů napadaného sněhu, nevíme však, co s tím současné počasí udělá. Jestli to přežije, čekáme, že po vánočních svátcích má přijít mráz a my budeme schopni areál oživit tak, abychom stihli otevřít ještě do konce roku," řekl v pondělímajitel jednoho z lyžařských areálů v Petříkově František Kaštyl.

Podobná situace panuje také v Přemyslově.

„Vánoce určitě nestihneme. Podle předpovědi by mělo začít mrznout v noci na 26. prosince. Pokud se to vyplní, mohlo by se nám podařit areál otevřít 29. prosince. Svátky jsou letos poměrně dlouhé, mohli bychom to tak alespoň zčásti dohnat, ztráta tam ale bude," uvedl provozovatel střediska Jaroslav Podzimek.

Místo na lyže lanovkou na Šerák

Nelyžuje se ani na Ramzové, lanovka je ale v provozu. Místo lyžařů ji obsazují turisté, kteří míří na výlety na Šerák.

„Máme bílo, ale na lyžování to zatím není. Kluci už tady strávili hodně nocí, kdy čekají na mráz. V momentě, kdy jsou podmínky na zasněžování, zasněžujeme," uvedla zástupkyně areálu Karla Kubíčková. Na lepší podmínky čeká i areál Myšák v Karlově pod Pradědem či nejvýše položené středisko na Ovčárně.

Naopak v Branné na Šumpersku, kde zahájili sezonu v Jeseníkách jako první, provoz stále udržují a jen o víkendu se zde vystřídalo na 500 lyžařů. Od 25. prosince se znovu otevře jedno z nejmodernějších středisek v Koutech, kde se dosud podařilo zprovoznit sjezdovku U vrtulí o délce 650 metrů. Podle zástupce střediska Petra Marka by se měl po Vánocích postupně počet zpřístupněných sjezdovek rozšiřovat.

Zhruba dvacet centimetrů udává na sjezdovce středisko v Hrubé Vodě u Olomouce, kde se na svazích proháněli lyžaři i v pondělí. Areál avizuje, že by se středisko poté mělo znovu otevřít v sobotu.