Bytelné kovové stojany s upínacím ocelovým třmenem umožňují uzamknout kolo přímo přes rám, mnohem bezpečněji než je tomu v běžných stojanech umístěných ve městě.

Kolaři mohou použít vlastní zámek nebo si pořídit speciální vložku FAB a malý držák na kolo.

Bezpečnostní stojany na jízdní kola jsou v Olomouci zatím jen na deseti místech, kapacita je 50 bicyklů. U každého z nich je podrobný návod na to, jak kolo správně upevnit a zajistit ocelovým třmenem a zámkem.

„Je to systém, který zloděj hned tak nepřekoná. Cyklista s sebou navíc nemusí vozit lankový zámek ani žádný masivní těžký řetěz. Úplně mu stačí malý zámek typu FAB, který si v Centru Semafor koupí za stokorunu. Jsou k němu dva klíče, je možné dokoupit také držáček, kterým se zámek upevní pod sedlo jízdního kola a nikde nepřekáží. V Olomouci je to novinka, zatím jsme zdejším kolařům prodali jen několik zámků," sdělil koordinátor Centra Semafor Jan Řihošek.

Bezpečnostní stojan na kola v Olomouci

Bezpečnostní stojan na kola v Olomouci. Foto: DENÍK/Magda Vránová

V Prostějově systém funguje už přes 10 let

Naproti tomu v Prostějově funguje stejný systém bezpečnostních stojanů už od roku 2001. Tamní cyklisté dnes mohou na území města vybírat z více než 800 uzamykatelných parkovacích stání pro bicykly.

Zámek si lidé mohou koupit například v prostějovských cykloprodejnách, v informačním turistickém centru i na městské policii.

„Obyvatelé Prostějova si už na tento systém zvykli a využívají ho celoročně. Bezpečnostní stojany jsou umístěné v historickém jádru města, před obchody, školami, úřady a většími firmami. V případě potřeby je můžeme operativně přesunout na jiné místo nebo doplnit tam, kde se ukáže, že je jich potřeba více. Naposledy jsme přidávali nové kusy k budově vlakového nádraží," uvedla mluvčí prostějovského magistrátu Jana Gáborová.

Snížit počty krádeží jízdních kol se prostřednictvím pravidelných instruktáží správné manipulace s bezpečnostními stojany snaží také prostějovská městská policie. Tamní cyklisty „školí" v tom, jak kolo do stojanu správně upevnit, aby se mu zloděj opravdu vyhnul. Strážníci také občanům každoročně rozdají několik desítek zámků zdarma.

„Od té doby, co se ve městě používají bezpečnostní stojany se počet krádeží jízdních kol snížil o třetinu. Nevím o žádném případu, kdy by zmizelo kolo, které do něj bylo správně uzamčeno zámkem s tzv. půlfabkou. Samozřejmě pokud někdo kolo do stojanu připevní špatně a uzamkne ho jen obyčejným lankovým zámkem, tak o něj pochopitelně přijít může," poznamenala Jana Adámková z prostějovské městské policie.

Radnice neměla zájem, teď přispěla 10 tisíc Kč

Olomoucký magistrát zatím na nové bezpečnostní stojany větší finanční obnos nevynaložil.

Deset nových bezpečnostních stojanů s kapacitou padesáti bicyklů rozmístěných v ulicích Olomouce je totiž aktivitou občanského sdružení Na Kole.

Tomu se podařilo na projekt získat dotaci 79 tisíc korun z programu prevence kriminality, olomoucký magistrát přispěl jen 10 tisíci korun, dalších 10 tisíc korun muselo zaplatit sdružení.

Bezpečnostní stojan na kola v Olomouci

Stojany chtějí i na náměstí, památkáři jsou proti

Další občanské sdružení Olomoučtí kolaři nyní usiluje o to, aby si cyklisté mohli kola bezpečně zaparkovat i v historickém centru města.

„Jde nám o to, aby v centru byly bezpečnostní stojany, které opravdu fungují a ne aby tam zase vybrali něco, co je sice estetické, ale prakticky k ničemu. To jsou případy například běžných cyklostojanů u obchodů, kde se kola vyvracejí a zloději je ukradnou během pár sekund. Systém, který v Prostějově funguje jedenáct let jsme olomoucké radnici navrhovali už v roce 2000. Neměli o něj zájem," řekl předseda sdružení Olomoučtí kolaři Jaroslav Mikšaník.

Olomoucký magistrát se teď už touto záležitostí zabývá. Podle mluvčí Jany Doleželové nyní město s památkáři jedná o tom, aby i v centru byly stejné bezpečnostní stojany.

„Rádi bychom je ještě letos umístili na Horní náměstí, na Václavské náměstí k Přemyslovskému paláci a na právě rekonstruované Dolní náměstí. Bohužel s tím památkáři ani architekti, kteří v minulosti vypracovali projekt na rekonstrukci Horního náměstí nesouhlasí. Zdůvodňují to tím, že se do historického centra města po estetické stránce nehodí," řekla mluvčí olomouckého magistrátu Jana Doleželová s tím, že celá záležitost je stále v jednání.

Stanoviště bezpečnostních stojanů v Olomouci

1. Dětské hřiště Čechovy sady, ulice Palackého
2. Magistrát Olomouc, Hynaisova 10
3. Plavecký stadion, Legionářská 1090/11
4. Poliklinika SPEA, náměstí Národních hrdinů
5. Knihovna města Olomouce, náměstí Republiky
6. Magistrát Olomouc, Vejdovského 2
7. Úřad práce, Vejdovského 988/4
8. Magistrát Olomouc, Hálkova 20
9. Krajský úřad, Jeremenkova 40a
10. ZOO Svatý Kopeček (vedle infopanelu u výjezdu z parkoviště)