Nejspíš ale nebyl příčinou zahoření elektroinstalace, kvůli němuž se sjeli na náměstí hasiči.

„Voda bylo opravdu hodně, dostala se ve sklepech i do prostor, kde jsou umístěné baterie záložních zdrojů. Tady došlo ke zkratu, a to zřejmě způsobilo zápach ze spálené izolace," vysvětlil František Nevrtal vedoucí odboru správy a zabezpečení prostějovského magistrátu.

Radnice při bouřce dostala přímý zásah blesku. Podle svědků, kteří byli v té době uvnitř, bylo slyšet, jak výboj prochází budovou. Indukovaná elektřina pak způsobila problémy s internetovým připojením i telefonní ústřednou. Lidé tak v pátek během úředních hodin nemohli získat například výpis z rejstříku trestů, ani využít dalších služeb Czech Pointu.

„Omlouváme se jim a posíláme je na poštu, která tuto službu poskytuje také," popsala situaci vedoucí odboru Kanceláře primátora Jaroslava Tatarkovičová.

Nefungoval ani živnostenský rejstřík a množství dalších služeb.

„Nemůžeme provádět žádnou z činností, ke kterým potřebujeme data uložená na externích serverech či síťové služby. Podání občanů však přijímáme. Pokud souhlasí, tak si na ně bereme kontakt s tím, že je budeme informovat, jakmile budou mít svou věc vyřízenou. Od techniků mám slíbeno, že v pondělí bude všechno fungovat, i kdyby měli pracovat po nocích," uvedl tajemník magistrátu Lubomír Baláš.

Informační technici pracovali na odstranění potíží od samého pátečního rána.

„Vnitřní síť naštěstí funguje bez problémů. Potíže máme s připojením na internet. Na poškozeném zařízení nyní pracuje technik firmy, která nám tyto technologie dodává. Telefonní ústřednu se nám také daří postupně oživovat. Předpokládáme, že nejpozději v brzkých odpoledních hodinách by měly fungovat jak telefony, tak internetové připojení," uvedl Svatopluk Přidal z oddělení informačních technologií.

Škody na koncových počítačích zatím technici hlášené nemají s výjimkou několika síťových karet. Ty však představují položky v řádech stokorun. (pam)