Hasiči kvůli bobří hrázi vyráželi do průmyslové zóny v ulici Jesenická již potřetí v poslední době. „Opět na skoro stejném místě si vybudovali bobři hráz, ta jako v předchozích dvou případech ohrožovala objekty v těsné blízkosti," řekl dnes mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Na místě hasiči narazili na větší množství naplavenin, kvůli nimž by se mohla rozlít voda. Hasiči po dohodě se zástupci Povodí Moravy hráz odstranili.

Jiná hráz než loni

Podle mluvčí Povodí Moravy Gabriely Tomíčkové byla bezprostředně ohrožena čerpací stanice v areálu logistického centra tamní firmy a většina jejích skladovacích ploch. „Jedná se o zcela jinou hráz než v loňském roce, kde šlo o areál firmy SHM, a na jaře letošního roku v areálu ČOV Šumperk," doplnila Tomíčková. Právě u čističky odpadních vod vodohospodáři odstranili v polovině září část bobří hráze, umožnilo jim to předběžné opatření, které vydal olomoucký krajský úřad.

Bobr evropský se v povodí Moravy objevuje již od pramenných oblastí toků v Jeseníkách. Ve větší míře se vyskytuje v Litovelském Pomoraví. Jako druhý největší hlodavec na světě je dokonale přizpůsoben životu ve vodě. Své hráze buduje za účelem zvýšení hladiny nad vchodem do nory, která jim umožňuje snadnější transport potravy a brání promrznutí vody až na dno. Jde o chráněný živočišný druh, a to nejen v Česku, ale i ve světě.