Okna, kterými v zimě do budovy táhne. A na obzoru žádná naděje, že by se mělo něco změnit. Taková byla ještě donedávna realita studentů Gymnázia Jana Blahoslava v Přerově.

Teď jim ale konečně svitla naděje, že se něco v budoucnu změní. Přerovští zastupitelé totiž posvětili bezúplatný převod budovy školy do vlastnictví kraje.

„Školu zřizuje Olomoucký kraj, ale budova je ve vlastnictví města Přerova. Chápeme, že se vždycky bude více starat o školy, které samo zřizuje," shrnula ředitelka Gymnázia Jana Blahoslava a Střední pedagogické školy v Přerově Romana Studýnková.

Podle ní se škola kvůli „dvojímu řízení" ocitla v patové situaci. Nemohla totiž usilovat o investice do oprav majetku, jenž jí nepatří.

„Nemohli jsme třeba čerpat finanční prostředky z evropských fondů a sáhnout si na dotační titul na úsporu energií. Chtěla bych podat žádost o stejný projekt na zateplení, jaký jsme realizovali na Střední pedagogické škole. Do této doby to ale nešlo," doplnila.

Město sice investovalo například do elektroinstalace, ale na generální rekonstrukci nemá peníze.

Tuto informaci potvrdil i náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).

„Zatímco nájem z budovy se pohyboval kolem půl milionu korun, požadované investice jsou v řádech milionů. Z nájmu jsme je tedy zdaleka nemohli pokrýt. Dohodli jsme se tedy s krajem na bezúplatném převodu," řekl.

Podmínkou ale podle něj je, že bude mít město zaručeno předkupní právo.

„Ze strany kraje je příslib, že se po převodu začne objekt revitalizovat. Pokud by ale kraj někdy v budoucnu přišel s tím, že budovu nepotřebuje, tak jsme první na řadě, kdo si ji může vzít zpět," vysvětlil Michal Zácha.

Začněme se chovat jako svéprávná obec

Zastupitelé zvedli na svém posledním zasedání pro bezúplatný převod ruku, ale neobešlo se to bez výhrad.

Někteří z přítomných vyjádřili své obavy z toho, že se škola dalších investic ani v budoucnu nedočká.

„Převedli jsme Gymnázium Jakuba Škody a výsledek se dostavil – žádná oprava, žádná údržba. Začněme se chovat jako svéprávná obec," namítal třeba opoziční zastupitel Vladimír Puchalský (SpP).

„Ať nám kraj předloží, kolik investoval do budov ve svém majetku a jak s nimi hospodaří," navrhovala také zastupitelka Ludmila Tomaníková (KSČM).