Zanedbaný vzhled Škodovy ulice obyvatelé Přerova už delší dobu kritizují. Původní projekt na zvelebení této části města, který sliboval vlastník domů – společnost Opera Bohemia – totiž ztroskotal.

Poslední romské rodiny se ze Škodovy ulice odstěhovaly před dvěma lety, a od té doby se zde nic neděje. Město po krachu záměru usiluje získat areál zpět do svého majetku, ale ne za podmínek, které mu nabízí insolvenční správce. Částka 5,5 milionů korun za odkoupení zdevastovaného prostranství by totiž nepokryla ani náklady na demolici objektů.

„Městu došla trpělivost. Stavební úřad bude postupovat velmi tvrdě a učiníme taková opatření, aby nepořádek z ulice zmizel. Jednou z možností je, že celý areál oplotíme, ale ve hře je i varianta demolice objektů a odvezení suti na vlastní náklady. Finance pak budeme samozřejmě vymáhat po vlastníkovi," řekl tajemník přerovského magistrátu Jiří Bakalík.

Černé skládky

Kromě bezdomovců, kteří občas přespávají ve dvoře, jsou problémem Škodovy ulice také černé skládky. „

Někdo tam rozebírá motory, možná jsou tam i škodlivé látky. Budeme postupovat daleko razantněji a lokalitu zabezpečíme," ujistil. Ve dvoře se podle strážníků povalují plechy od aut a nejrůznější odpad.

Oplocení

Podle přerovského primátora Jiřího Lajtocha (ČSSD) město už dříve přislíbilo, že bude spolufinancovat oplocení areálu. Z celkových nákladů ve výši 150 tisíc korun bylo ochotno zaplatit 75 tisíc. Jenže ostatní věřitelé neseriózní firmy se do investice na oplocení Škodovy ulice zrovna nehrnou.

„V tuto chvíli na to nemáme peníze, věřitelé totiž nejsou ve shodě a kromě města do toho nechce téměř nikdo jít," řekl už dříve insolvenční správce Marek Vlk.

Jaké jsou scénáře dalšího vývoje?

„O tom, které opatření je nejúčinnější, budeme teprve jednat se zástupci jednotlivých odborů města. Stavební úřad uložil minimálně tři pokuty za nedokončení demolice, po správní cestě tedy konáme," poznamenal Jiří Bakalík.

Primátor odhaduje náklady na vyčištění prostranství na půl milionu korun. Město už dříve investovalo zhruba 200 tisíc do zajištění zchátralých budov a financovalo i zabetonování vchodových dveří a oken v domech, které začali místní občané rozebírat.

Stavební úřad opakovaně upozorňoval vlastníka areálu – společnost Opera Bohemia – na neutěšený stav a od roku 2010 provádí ve Škodově ulici kontroly. Jeho výtky vydají na dlouhý seznam.

V minulých letech například firmu vyzýval, aby zabezpečila areál proti vniknutí nepovolaných osob a zabránila rozebírání střechy objektu nepřizpůsobivými občany.

Kromě upozornění na nebezpečí pádu cihel to byly také opakované stížnosti, protože firma neodstranila zbořeniště a místo neohraničila páskou.

Kauza Škodovy ulice bude mít zřejmě dohru u soudu. Neseriózní firma Opera Bohemia je totiž v konkurzu a na pozemcích je navíc zástavní právo ve prospěch firmy Remedies, od níž si společnost půjčila 7 milionů korun na demolici domů.