Kontroly dětských hřišť v celé republice probíhaly od začátku dubna do poloviny června. Inspektoři zkontrolovali 75 hřišť, tři výrobce herních prvků a jednoho dovozce. Postupně prověřili bezpečnost celkem 337 kolotočů, prolézaček, houpaček, věží doplněných skluzavkami a provazových atrakcí. Česká obchodní inspekce vydala zprávu o výsledcích kontrol až v úterý 23. července.

„Nedostatky jsme zjistili u osmačtyřiceti herních prvků. Na šesti dětských hřištích byl vydán zákaz provozu. Ve dvou případech jsme podali návrh na zahájení správního řízení, ve třech uložili pokuty v souhrnné výši tři tisíce korun," sdělil mluvčí ČOI Denis Gaidoš.

Která hřiště neprošla a proč?

Hned tři z celkem šesti dětských hřišť, na kterých inspektoři zakázali až do doby odstranění závad provoz, se přitom nacházejí na Olomoucku. Za nebezpečné inspektoři označili například dvě houpačky na dětském hřišti u Lovecké chaty v Horce nad Moravou.

„Hned druhý den jsme je odstranili, takže už je všechno v pořádku," ujistil majitel chaty Vlastimil Sedláček.

Závady se našly také na hřišti u čerpací stanice v těšetické místní části Vojnice.

„Všechny nedostatky jsme napravili. Máme už k dispozici chybějící certifikát a čekáme na revizi. Během příštího týdne bude hřiště pro děti znovu přístupné," sdělil provozovatel Jaroslav Botek.

Mimo provoz však stále zůstává a ještě zřejmě delší dobu zůstane dětské hřiště u letní zahrádky restaurace U Splavu v Újezdě. Majitel zvažuje, zda herní prvky obnoví nebo je úplně zruší.

„Podle inspekce jsou zastaralé a měl bych je nahradit novými. Přišlo by mě to ale na nejméně 200 tisíc korun. Zatím jsme se nerozhodli, co s nimi uděláme," uvedl majitel restaurace Jan Klajbl.

Vydané zákazy provozu hřišť do doby odstranění závad:

Hřiště v areálu benzínové čerpací stanice, Těšetice-Vojnice – chyběla veškerá dokumentace k houpačkám a skluzavkám, herní prvky neoznačeny identifikačními štítky, konstrukční závady

Dětské hřiště u restaurace U Splavu, Újezd – výrobce skluzavky a houpačky neznámý, provozováním hřiště je ohroženo zdraví dětí

Dětské hřiště u Lovecké chaty, Horka nad Moravou – výrobce houpaček, lanové dráhy a věže se žebříkem neznámý, chybějící veškerá dokumentace, prvky neoznačeny identifikačními štítky, konstrukční závady