V Olomouci chce radnice co nejdříve dobudovat chybějící části Moravské cyklotrasy, spojující sever a jih Moravy. Na jejich stavbu budou radní žádat peníze z Bruselu.

Chtějí se nejdříve zaměřit na úsek, který by měl vést ze Smetanových sadů Schweitzerovou k ulici Požárníků až k železničnímu přejezdu.

Pokud se podaří evropské peníze získat, tak by radnice chtěla začít stavět nejspíš už letos.

„Jde o téměř kilometr a půl dlouhý úsek, který by měl stát přes deset milionů korun,“ vysvětlil náměstek primátora Ladislav Šnevajs.

Jestliže by se část cyklotrasy podařilo postavit, pak by v Olomouci zbyly jen dvě nedokončené pasáže, a to Slavonín-Nemilany a Nemilany-Kožušany, kde jsou zatím problémy s výkupem pozemků. 

„Pokud se nám nakonec povede vše vyřešit, měla by Moravská cyklotrasa ve městě i v jeho okolí být do dvou let téměř dokončená. Chybět budou jen krátké úseky v Hejčíně a u letadla kolem Husova sboru,“ naznačil Šnevajs.

Součástí Moravské cyklostrasy je i budovaná stezka mezi Olomoucí a koupalištěm Poděbrady. Ta by brzy měla pokračovat i dále na Horku, obec nyní plánuje na stavbu požádat o peníze z Evropské unie.

VÍCE: Cyklostezka na Poděbrady povede z Olomouce už v létě

Bezpečněji kolem Bystřičky i do Týnečka

Kromě doplnění úseků Moravské cyklostrasy chystá olomoucká radnice letos zahájit stavbu také šest set metrů dlouhé cyklostezky z Týnečka do Chválkovic.

Příští rok plánuje vybudování nové cesty z Černovíra do Hlušovic, stavbu úseku Jantarové stezky kolem řeky Bystřice a trasu z Holice k plánovanému Holickému lesu a dál směrem k Novým Sadům.

„Na všechny chceme žádat peníze z Evropské unie. Pokud budeme úspěšní, příští rok bychom investovali do cyklostezky do Hlušovic, protože máme pro stavbu vše připravené. Pak bychom budovali další úseky,“ doplnil Šnevajs.

Vedení města by z EU mohlo získat na nové cyklostezky téměř čtyřicet milionů korun.

Chystané cyklostezky v Olomouci

Cyklostezka Hlušovice

Stav přípravy: Na realizaci stavby je zpracována potřebná projektová dokumentace a jsou vydána příslušná stavební povolení. Akce je připravena k realizaci.

Základní informace:

Délka cyklostezky – 2 171m, celkové náklady projektu 12,32 mil. Kč, předpokládaná výše dotace ve výši 75 % z celkových způsobilých výdajů projektu 9,24 mil. Kč. Vlastní zdroje 3,08 mil. Kč, termín realizace 2013.

Cykostezka Holice – Nové sady

Stav přípravy: V současné době probíhají práce na zpracování dokumentace k územnímu řízení.

Základní informace:

Délka cyklostezky – 900 m, celkové náklady projektu (vč. lávky přes železniční trať) 22,7 mil. Kč, předpokládaná výše dotace ve výši 75 % z celkových způsobilých výdajů projektu až 17 mil. Kč. Vlastní zdroje 5,7 mil. Kč, termín realizace 2014.

Moravská cykotrasa Povel

Stav přípravy: Na realizaci stavby je zpracována potřebná projektová dokumentace a jsou vydána příslušná stavební povolení. Akce je připravena k realizaci.

Základní informace:

Délka cyklostezky – 1 339m, celkové náklady projektu 10,54 mil. Kč, předpokládaná výše dotace ve výši 75 % z celkových způsobilých výdajů projektu až 7,9 mil. Kč. Vlastní zdroje 2,64 mil. Kč, termín realizace 2013.

Cyklostezka Jantarová stezka, 2. část

Stav přípravy: V současné době probíhá zpracování PD pro územní rozhodnutí.

Základní informace:

Délka cyklostezky – 1 250m, celkové náklady projektu 6,6 mil. Kč, předpokládaná výše dotace ve výši 75 % z celkových způsobilých výdajů projektu až 4,95 mil. Kč. Vlastní zdroje 1,65 mil. Kč, termín realizace 2014.